pondělí, 11. únor 2019

SOČR a Wayne Marshall uvedou Porgy a Bess

Napsal(a) 

Wayne Marshall, foto Raimond Spekking Wayne Marshallfoto: Raimond Spekking

Symfonický orchestr Českého rozhlasu připravil na 16. února koncertní provedení Gershwinovy opery Porgy & Bess. Ve Dvořákově síni Rudolfina se vedle orchestru představí čtveřice zahraničních sólistů (Angela Renée Simpson, Indira Mahajan, Ronald Samm a Kevin Short) a členové Pražského filharmonického sboru. V čele interpretů vystoupí britský dirigent, klavírista a varhaník Wayne Marshall.

Opera Porgy & Bess z roku 1935 je synonymem opusu na pomezí blues, hudby jazzové i klasické. Přitom se v době svého prvního uvedení nedočkala příliš vlídného přijetí. Spojené státy prožívaly období po hospodářské krizi a sociálně zabarvené téma bylo patrně ze společenského hlediska neúnosně citlivé, podobně jako nezbytnost angažovat operně školené Afroameričany. Dnes se jedná o klasickou americkou operu.

Garantem provedení bude Wayne Marshall, v současnosti šéfdirigent Orchestru Západoněmeckého rozhlasu v Kolíně nad Rýnem, oceňovaný interpret Gershwina, Bernsteina a dalších amerických skladatelů 20. století. Operu Porgy & Bess provedl mj. s Islandským symfonickým orchestrem, Královským stockholmským filharmonickým orchestrem a orchestrem Maggio Musicale, s Národním orchestrem v Lille, filharmonickými orchestry ve Štrasburku, Drážďanech, Lucemburku, Londýně, Štrasburku a s lipským Gewandhausorchestrem. Titul dirigoval také v roce 1998 na festivalu BBC Proms u příležitosti oslav 100. výročí narození George Gershwina.

Setkání s dirigentem Waynem Marshallem a dalšími hosty se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina od 18 hodin.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.