úterý, 6. duben 2021

Smetanova Litomyšl připravuje letní program. Ve hře jsou dvě varianty termínu konání

Napsal(a) 

Soubor opery Národního divadla, foto Patrik Borecký Soubor opery Národního divadlafoto: Patrik Borecký

Navzdory tomu, že české kulturní léto je i letos v ohrožení, Národní festival Smetanova Litomyšl dnes na svém webu představuje své plány na 63. ročník a s nimi přehled chystaných pořadů. Na přesné termíny si návštěvníci ještě do poloviny května počkají, připraveny jsou dvě termínové varianty. První v tradičním období od 10. června do 6. července a pozdější, zkrácená, od 1. do 11. července.

V obou variantách se počítá i s operními inscenacemi a velkými orchestrálními koncerty. Festival pochopitelně hodlá dostát všem hygienickým požadavkům a zajistit tak návštěvníkům i účinkujícím bezpečnou návštěvu. S optimismem proto slibuje po dlouhé přestávce návštěvníkům živou hudbu a umělcům skutečné publikum, jakkoli se předpokládá například snížená kapacita hlediště či nutnost přizpůsobit program tak, aby se odehrál výhradně pod širým nebem. „Minulý rok jsme si ověřili, že Smetanova Litomyšl je, ač zralá dáma, celkem pružná a na překotný vývoj umí pohotově reagovat,“ říká s úsměvem ředitel festivalu Jan Pikna.

Charles Castronovo Charles Castronovo

Podtitulem 63. ročníku festivalu jsou Klíče od domova. „Vnímáme je jako symbol, jako pouto k místu, které je každému člověku tím nejposvátnějším,“ nechává návštěvníky do kořenů dramaturgie nahlédnout umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský a svůj záměr představuje hned na konkrétní skladbě. „Myslím si, že kompozicí, která pro nás Čechy tyto hodnoty symbolizuje opravdu reprezentativně, je Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast, který zazní na festivalu hned dvakrát. V podání České filharmonie a také v úpravě pro čtyřruční klavír.“ Program dále nabízí mnohé například koncert pěvce Charlese Castronovy, vystoupení Pavel Haas Quartetu, Adama Plachetky či Collegia 1704. Divadla přivezou Bernsteinovu West Side Story, Dvořákovu Rusalku, Smetanovu Hubičku nebo třeba Mozartovu Figarovu svatbu.

Pokračují také přípravy doprovodných akcí. „V letošním roce jsme se rozhodli navázat na koncept podvečerních koncertů v trávnících a jejich nabídku jsme ještě rozšířili,“ zve do volně přístupných Festivalových zahrad dramaturgyně Petra Soukupová. Naplánovány jsou koncerty Anety Langerové, Novoměstské filharmonie, Východočeského akademického orchestru nebo kapely Jelen. „Celodenní víkendové programy připravujeme ve spolupráci s našimi partnery a těšit se tak můžete i na pravidelná čtení divadla Drak, hudební dílny nebo na oblíbené plyšové televizní kamarády,“ doplňuje Soukupová.

Smetanova výtvarná Litomyšl do města pozvala přední české výtvarníky, kteří využijí snad každý místní výstavní prostor. A jak popisuje ředitelka Městské galerie Litomyšl Martina Zuzaňáková, výstavním sálem se znovu stane i samotné město: „Ve veřejném prostoru budou vystavovat Eva Koťátková, Milena Dopitová, Richard Wiesner a mnoho dalších.“ Kompletní program festivalu s přesnými termíny bude zveřejněn 17. května, předprodej vstupenek pak bude zahájen 26. května.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.