pondělí, 11. červen 2018

Slavnostní večer JAMU připomene životní jubilea dvou prvních polistopadových rektorů

Napsal(a) 

Alois Hajda a Alena Štěpánková-Veselá, foto JAMU Alois Hajda a Alena Štěpánková-Veseláfoto: JAMU

Významná životní jubilea dvou prvních polistopadových rektorů JAMU připomene mimořádný čtvrteční koncert: nadcházející 95. narozeniny profesorky Aleny Štěpánkové-Veselé a 90. narozeniny profesora Aloise Hajdy. Oba oslavenci a emeritní rektoři školy se zúčastní této jedinečné události 14. června v 19.30 hodin v Besedním domě v Brně. V programu večera zazní varhanní skladby Louise-Nicolase Clérambaulta, Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Františka Musila, Roberta Schumanna a Léona Boëllmanna.

První část jedinečného večera bude patřit hudbě. „Bude to koncert čtyř generací: já, jako nejstarší, můj žák na JAMU Zdeněk Nováček, Petr Kolař, který byl žákem Zdeňka Nováčka na konzervatoři a mým žákem na JAMU a nakonec Petra Kujalová, žačka Zdeňka Nováčka na konzervatoři i na JAMU,“ uvedla k programové skladbě oslavenkyně, která tedy na svém narozeninovém koncertu osobně vystoupí. Profesorka Alena Štěpánková-Veselá, která stála v čele brněnské umělecké akademie v dobách jejích bouřlivých časů a proměny celé struktury školy mezi lety 1990 a 1997, již od sedmi let chodila na hodiny klavíru k Janáčkově žačce Zdeňce Illnerové a později se stala jednou z prvních absolventek své alma mater.

Druhá část programu bude věnována divadlu a zároveň osobě divadelního režiséra Aloise Hajdy. Divadelní režisér a pedagog, emeritní profesor režie Janáčkovy akademie múzických umění v Brně a nástupce emeritní rektorky v jejím úřadě se shodou náhod narodil přesně o pět let později než ona a rektorský úřad zastával mezi lety 1997 a 2003. Profesoru Hajdovi předvedou letos absolvující studenti činoherního herectví z ateliéru docenta Lukáše Riegra a v režii profesora Ivo Krobota ukázky z inscenace Komedie o umučení.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.