Slabost pro lehkou múzu: Jonas Kaufmann uvede spolu s PKF – Prague Philharmonia své nové album Wien

Jonas Kaufmann uvede v pondělí 14. října ve spolupráci s PKF — Prague Philharmonia a dirigentem Jochenem Riederem ve vídeňském Konzerthausu své nové album Wien, které vychází 11. října ve vydavatelství Sony Classical. Koncert je zároveň „ouverturou“ ke společnému lednovému evropskému turné, které zahrnuje koncerty v Mnichově, Stuttgartu, Berlíně, Paříži, Luzernu a dalších evropských městech.

Turné je výsledkem úspěšné spolupráce PKF s Jonasem Kaufmannem v loňské sezoně, kdy jsme společně absolvovali koncerty v Berlíně, Mnichově, Frankfurtu a Hannoveru,“ upřesňuje ředitel PKF — Prague Philharmonia Radim Otépka. Programem vzdává Jonas Kaufamann svůj osobní hold Vídni, hlavnímu městu valčíků a operety, ke kterému má osobní vztah. „Má babička měla slabost pro lehkou múzu a milovala evergreeny Johanna Strausse, Franze Lehára nebo Roberta Stolze – výsostně kontrastní program k Wagnerovi, kterého obdivoval můj dědeček. Na statku u svých prarodičů v Tyrolsku jsem jako dítě trávil velkou část svého volna, takže rakouský televizní program mi byl záhy stejně důvěrný jako ten německý. Touto cestou jsem se brzy seznámil s osobnostmi jako Peter Alexander, Hans Moser nebo Georg Kreisler, nasál jsem onen vídeňský dialekt a zamiloval si vídeňské písně a operetu. Vždy to pro mne byla jednoduše hudba dobré nálady,“ vzpomíná Jonas Kaufmann. „Když jsem musel jako student dělat neoblíbené věci jako uklízení či luxování, stačilo si pustit Netopýra v nastudování Carlose Kleibera a hned se mi na tváři vyčaroval úsměv,“ dodává.

 

Dirigent Jochen Rieder symbolicky převezme taktovku po Ádámu Fischerovi, který s Kaufmannem desku nahrával, stejně tak se vystřídají i orchestry – na albu Kaufmanna doprovázeli Wiener Philharmoniker. V koncertním programu zazní árie, duety a instrumentální čísla z Noci v Benátkách, Netopýra, Tanečnice Fanny Elssler a Vídeňské krve Johanna Strausse, Veselé vdovy Franze Lehára a známé vídeňské „šlágry“ jako Im Prater blühn wieder die Bäume, Wien, Wien, nur du allein nebo Wien wird bei Nacht erst schön. V duetech bude Kaufmannovi partnerkou americká sopranistka Rachel Willis-Sørensen. Záznam koncertu odvysílá 15. prosince rakouská veřejnoprávní televize ORF a 22. prosince kulturní kanál ARTE.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější