Skladatelky dvou generací a jejich premiéry na koncertě Umělecké besedy

Na 632. Úterku Umělecké besedy zazní hudba Antona Weberna, Pavla Haase a také kompozice dvou českých skladatelek, Marty Jiráčkové a Terezie Švarcové. V pražském kostele sv. Vavřince je 12. března v premiéře provede Morgenstern Ensemble a Kalabis Quintet.

Marta Jiráčková (1932) je autorka elektroakustické, komorní i orchestrální hudby, komponuje také scénickou hudbu pro rozhlas, kde pracovala jako hudební režisérka. Kompozici studovala u Aloise Háby a Aloise Piňose, její tvorba zahrnuje více než šest desítek opusovaných kompozic „Jako matka dvou dcer se dovede tvůrčím způsobem zamyslet i nad rolí ženského prvku,“ uvádí se ve skladatelčině oficiálním profilu. K tomu tematicky odkazuje například první symfonie Nanda Devi líčící tragický osud mladé horolezkyně zahynuvší na himalájské hoře téhož jména nebo elektroakustické baletní variace Pětkrát žena z roku 1992. Věnuje se také instruktivní tvorbě, jejím životním krédem je „protestovat proti nelidskosti, ať se děje kdykoliv a kdekoliv a přispívat svojí hudbou k obnovení čistoty lidského ducha.“ Na koncertě zazní v premiéře její The impossibility of Strawberries.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=qr_Xm3dBJZw[/spvideo] 

Koncert se skladbami Weberna, Haase, Iši Krejčího a Milana Slavického otevře War das die Liebe? pro flétnu a soprán Terezie Švarcové (1982). Ta vystudovala na Pražské konzervatoři klasický zpěv a skladbu, v roce 2014 pak dokončila magisterské studium skladby na Akademii múzických umění v Praze pod vedením Juraje Filase. Je zakladatelkou tria Morgenstern Ensemble, jehož cílem je zvláště uvádění současné české tvorby doma i v zahraničí. Od roku 2014 je profesorkou Pražské konzervatoře.

Sdílet článek: