SIGNAL festival a Struny Podzimu společně rozsvítí a rozezní kostel U Salvátora

Podzimní Prahu rozzáří a zároveň rozezní společný audiovizuální počin dvou umělecky progresivních kulturních festivalů. Projekt Organik vznikl spojením inovativní hudební dramaturgie Strun podzimu a jedinečného vizuálního obsahu SIGNAL festivalu. Zážitek na pomezí koncertu a světelné instalace umocní prostor pražského kostela U Salvátora, kde se Organik celkem dvanáctkrát uskuteční, a to od 11. do 13. října.

Hudební složku pro instalaci Organik vytváří živě na chrámových varhanách kostela U Salvátora varhanice Katta. Hypnotizující zvuková krajina s až vesmírným soundem podobný syntezátoru přitom pochází výhradně ze zvukových možností klasických chrámových varhan U Salvátora. „Projekt Organik je unikátní právě tím, že všechny zvukové efekty vznikají analogově pomocí mechanické traktury a rejstříků varhan,“ říká Katta před premiérou Organiku. Umělkyně svou interpretací ráda přenáší hudbu mimo vžité představy o varhanních koncertech a ukazuje, jak moderně může tento klasický nástroj znít v 21. století.

Světelnou složku projektu Organik vytvoří mladá kreativní skupina BLOK_4. V centru zájmu čtyř umělců je propojování světla, prostoru a času, ve svých audiovizuálních a light-designových realizacích také rádi kombinují moderní technologie s nostalgickými prvky. V minulém ročníku kreativní čtveřice zaujala instalací Hladina. V rámci projektu Organik pak propojí oltář, k němuž budou diváci sedět čelem, s varhany za jejich zády, a to pomocí zrcadlové stěny a světelného kyvadla. Přítomní se tak mohou těšit na unikátní kinetickou instalaci proplouvající chrámovou lodí a světelně pulzující v rytmu varhanní hudby.

Sdílet článek: