Sherrill Milnes bude opět v Praze pracovat s mladými talenty

The Prague Summer Nights Young Artists Music Festival se po úspěšném prvním ročníku letos vrací s bohatým programem. V rámci festivalu je reprezentováno více jak deset zemí včetně USA, Austrálie, Německa, Kanady, Mexika, Koreje či Thajska; zpěváci jsou studenty a absolventy předních světových hudebních konzervatoří a univerzit (Juilliard School, Peabody Conservatory, Royal College of Music and the Royal Academy of Music in London, Conservatorium of Sydney).

„Po úspěchu loňského ročníku je pro mě obrovskou ctí vrátit se do Prahy v roli režiséra a lektora. Opět se těším na práci s těmito brilantními mladými umělci, možnost pomoci jim rozvíjet se a poskytnout dát jim tu vzácnou příležitost v podobě účinkování na čtyřech představeních Dona Giovanniho v tak krásném městě jakým je Praha,“ popisuje svůj návrat Sherrill Milnes.

V rámci festivalu mohou diváci zhlédnout celkem 9 představení včetně Pucciniho Suor Angelica a nově letos také Gianni Schicchi, jedinou Pucciniho komickou operu. Dále festival nabídne řadu koncertních provedení slavných árií a vrcholem festivalu bude nastudování Mozartova mistrovského díla Don Giovanni ve Stavovském divadle, kde měla tato opera v roce 1787 svou premiéru. Režie této mozartovské klasiky jíž festival vrcholí, se opět ujme legendární americký barytonista Sherrill Milnes.

Foto archiv Prague Summer Nights

Dalšími významnými hosty festivalu budou britský dirigent a skladatel James Burton, člen a zakladatel Dechového kvinteta Berlínské filharmonie Walter Seyfarth, zakladatel a hudební ředitel Metropolitan Symphony Orchestra ve Washingtonu DC John Nardolillo nebo nově v roli hudebního kouče koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček.

Právě „eso“ České filharmonie Josef Špaček je velkým příslibem organizátorů festivalu. „Nabídku jsem přijal po krátkém rozhovoru s dirigentem Johnem Nardolillo, který mě velmi rychle přesvědčil o kvalitě festivalu. Budu nejen učit jednotlivé muzikanty, ale také povedu coachingy komorní hudby a masterclass pro houslisty,“ říká Josef Špaček a doplňuje: „Učil jsem již na mnoha festivalech, tento je však jiný v tom, že na české poměry je velmi mezinárodni a co se tyká celkového hudebního spektra, velmi různorodý. Proto se na tuto spolupráci velmi těším.“

Ředitelka organizace Classical Movements Neeta Helms, která tento festival již podruhé organizuje má nemalé zkušenosti s eventy v oblasti klasické hudby. Její organizace zaštítila hudební programy a festivaly ve více než ve 145 zemích světa. „Věřím, že žádný jiný letní operní festival nenabízí mladým umělcům tak mnoho různých příležitostí si naostro vyzkoušet práci na jevišti a v takto nádherných prostorách; a to jak pro operní zpěváky a instrumentalisty. Měli jsme štěstí, že se nám podařilo získat tolik přihlášek z tak prestižních uměleckých škol a rovněž angažovat talentované a schopné lektory, jakými jsou právě Sherrill Milnes, Walter Seyfarth nebo Josef Špaček. Loňský ročník byl natolik úspěšný nejen u studentů, ale také u kritiky, že jsme dlouho neváhali, zda se vrátit znovu do Prahy,“ říká Neeta Helms. Více informací na praguesummernights.com.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější