pondělí, 14. březen 2022

Ševčíkova akademie připravuje tři koncerty k 170. výročí narození Otakara Ševčíka

Napsal(a) 

Boha Moon, foto Marek Novotný Boha Moonfoto: Marek Novotný

Ševčíkova akademie chystá k blížícímu se jubileu Otakara Ševčíka trojici koncertů, které se odehrají 19. 3. v Praze, 20. 3. v Klatovech a 21. 3. v Horažďovicích, rodném městě Otakara Ševčíka. Koncerty akademie převede i do virtuálního prostoru: 22. března odvysílá on-line přenos slavnostního koncertu. Protagonisty koncertů budou lektoři a studenti Ševčíkovy akademie.

Z lektorů vystoupí houslista Jan Fišer, koncertní mistr České filharmonie, a violoncellista Tomáš Jamník, umělecký ředitel Ševčíkovy akaademie. „Otakar Ševčík je pro nás velkým vzorem a motivací, je fascinující sledovat, jak se z něj postupně stal jeden z nejvyhledávanějších pedagogů na světě. Aktivně podporoval domácí studenty a studentky a jsem si jistý, že by měl ze současné generace radost,“ doplnil Jamník.

Eliška Kukalová, foto Petra Hajská Eliška Kukalováfoto: Petra Hajská

Studenty akademie bude v rámci koncertů zastupovat například houslistka Eliška Kukalová, posluchačka Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Již v předloňském roce přitom debutovala na festivalu Dvořákova Praha pod patronací Václava Hudečka. Prostor dostane také osmnáctiletý Matteo Hager, který byl jen nedávno přijat na londýnskou hudební univerzitu; a teprve patnáctiletá Boha Moon, studentka Josefa Špačka, která se v loňském roce stala laureátkou Mezinárodní soutěže Jehudi Menuhina. Mladou generaci violoncellistů bude reprezentovat Vilém Vlček, student bazilejské Musik-Akademie a čerstvý vítěz soutěží v Praze a Lucernu.

Otakar Ševčík (22. 3. 1852 – 18. 1. 1934) byl ve své době nejvyhledávanějším pedagogem hry na housle. Je autorem Ševčíkovy metody, souboru metodických knih, které položily základ moderní houslové techniky. Ševčíkova akademie se již čtvrtým rokem věnuje vzdělávání talentovaných interpretů a interpretek do 28 let. O odkaz Otakara Ševčíka se snaží starat formou letní školy, seminářů a průběžné badatelské činnosti.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.