Sborové slavnosti zavítají do Hradce, Semil, Náchoda i Prahy

Každoroční hradecký festival Sborové slavnosti se letos uskuteční mezi 5. a 9. červnem 2019. Festival se tradičně nebude konat pouze v Hradci Králové, ale jeho koncerty proběhnou i v Semilech a Náchodě a jeden ze dvou galakoncertů proběhne i v Praze. Právě ty jsou specialitou letošního ročníku, který v České republice přivítá nejen domácí, ale i zahraniční dětské sbory. Po loňských open-air koncertech letos pořadatelé přidávají druhý galakoncert, který proběhne v neděli 9. června v Betlémské kapli v Praze. Ten hradecký bude možné navštívit o den dříve v hudební síni Petrof Gallery.

Letošního ročníku se účastní osm sborů, z nichž dva jsou ze zahraničí: Skowroneczki z polské Poznaně a Estonský dětský rozhlasový sbor, který sídlí v Tallinnu. Vedle nich vystoupí i přední české dětské story: Motýli Šumperk, Radost Praha, přípravka libereckého Severáčku s názvem Plamínek, Jizerka Semily, přípravné oddělení DSD Kühnova dětského sboru a sbor Canto ze ZUŠ Náchod. Na koncertech se také objeví hosté, kterými jsou například Královéhradecký dětský sbor Jitro či pardubičtí Bonifantes. Na obou galakoncertech se navíc představí i Musica Bohemica, která doprovodí všechny sbory festivalu při jejich tradičním společném vystoupení.

Tentokrát všechny sbory společně zazpívají suitu Český rok od Jaroslava Krčka, který je bude své skladbě po dobu festivalu učit, a který bude zároveň obě galakoncertní vystoupení dirigovat. Své workshopy na téma Voice & Physique provede nizozemská hlasová koučka Panda van Proosdij, známá svými interaktivními kurzy, v nichž spojuje zpěv se sportem. V neposlední řadě letošní festival navštíví i Kaie Tanner, prezidentka Choral Festival Network (kam spadají i hradecké Sborové slavnosti), která se zhostí workshopu zaměřeného na vedení sborů.

Estonský dětský rozhlasový sbor, foto Lastekoor Laulasmaal

Letošní koncerty se nejprve uskuteční v Semilech a Náchodě, načež se festival přesune do domovského Hradce Králové. Tam ve čtvrtek v 18:00 v Kostele Nanebevzetí Panny Marie proběhne zahajovací koncert, na kterém se představí všechny sbory festivalu. V pátek čeká návštěvníky Sborových slavností dvojkoncert ve Sboru kněze Ambrože od 16:00 a 18:00 a o den později proběhne v Petrof Gallery výše zmíněný galakoncert s Královehradeckým dětským sborem Jitro, a to v 19:00. V neděli se sbory přesunou do pražské Betlémské kaple, kde v 16:00 proběhne pražský galakoncert, na kterém vystoupí pořádající Gentlemen Singers. Na všechny festivalové koncerty s výjimkou galakoncertů je vstupné dobrovolné.

Sborovými slavnostmi však program pro některé sbory nekončí, jelikož se o týden později znovu sejdou v rámci Festivalových zahrad Litomyšli. Zde znovu provedou Český rok pod taktovkou Jaroslava Krčka a zúčastní se i open-air koncertů.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější