Saleem Ashkar v dubnu završí svou pražskou beethovenovskou sezonu

Klavírista Saleem Ashkar v pondělí 3. dubna v Anežském klášteře uzavře pro tuto sezonu I. cyklus Beethovenových klavírních sonát s názvem Saleem Ashkar Beethoven Residency. Ashkarova několikaletá soustředěná koncentrace na dílo Ludwiga van Beethovena se vedle vynikajících koncertů zúročila také v nahrávání kompletu Beethovenových klavírních sonát pro label Decca – první z plánovaných čtyř alb vyjde jen několik dní po dubnovém pražském koncertě. Saleem Ashkar Beethoven Residency bude pokračovat i v příští sezoně a v Praze tak zazní v Ashkarově podání postupně všech 32 Beethovenových klavírních sonát.

V průběhu dubnového závěrečného večera zazní Sonáta č. 7 D dur, op. 10, Sonáta č. 8 c moll, op. 13 „Patetická“, Sonáta č. 1 g moll, op. 49, Sonáta č. 2 G dur, op. 49 a Sonáta č. 26 Es dur, op. 81a „Les adieux“.  Saleem Ashkar rozezní v Anežském klášteře opět klavírní křídlo D 282, vlajkovou loď renomované firmy C. Bechstein, která cyklus Saleem Ashkar Beethoven Residency připravila ve spolupráci s Národní galerií.

K umělcům, kteří se provedením kompletu Beethovenovských sonát výrazně zapsali do světové koncertní historie, patřil ve 40. letech minulého století Arthur Schnabel a o 40 let později Alfred Brendel, jenž jako první klavírista v historii začal nahrávat kompletní klavírní dílo Ludwiga van Beethovena. V letech 1982 –1983 provedl beethovenský cyklus 32 sonát na 77 recitálech v 11 světových metropolích včetně newyorské Carnegie Hall. Pro Ashkara je Beethoven hudebním revolucionářem a vizionářem zároveň: „Chtěl jsem vedle hraní také prozkoumat kontext, ve kterém byla díla napsána – jak byla vnímána za Beethovenových časů a jak později.“ Pro koncertní cyklus, který začal úspěšným koncertem počátkem října a pokračoval s nemenším ohlasem v prosinci a v únoru, Ashkar osobně vybral celkem 17 klavírních sonát Ludwiga van Beethovena.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější