S Jakubem Hrůšou na zahajovacím koncertě Bamberských symfoniků

Jakub Hrůša se během uplynulého víkendu třemi slavnostními koncerty ujal funkce šéfdirigenta Bamberských symfoniků a díky rozhlasové stanici BR Klassik si můžete záznam celého koncertu, na kterém zazněla díla Edgarda Varèse, Jana Václava Huga Voříška a Gustava Mahlera, poslechnout zde. Varèse a Voříšek byli uvedeni v historii instituce poprvé. Hrůša, který byl šéfdirigentem jmenován loni v září, nyní nastupuje na období 5 let. Do funkce jej uvedla také bavorská ministryně a starosta města Bamberk. Se svým novým tělesem stráví Hrůša v některých sezonách až 14 týdnů.

Bamberští symfonikové mají blízký vztah k české hudbě, jejíž provádění se nyní s Hrůšou v čele zintenzivní. K portfoliu stočlenných Bamberských symfoniků bude vedle tradičního repertoáru 19. a 20. století nadále patřit také klasicistní a soudobá hudba, koncertní provádění oper či pravidelné nahrávání nejrůznějšího repertoáru. Bamberští symfonikové rovněž hodně cestují po světě a hrají pravidelně na prestižních festivalech a turné. 

Hrůša bude souběžně nadále působit jako stálý hostující dirigent České filharmonie a Tokijského metropolitního symfonického orchestru. V sezoně 2016/17 ho čekají debuty s Bostonským a Chicagským symfonickým orchestrem, Newyorskou filharmonií, Španělským národním orchestrem, Mahlerovým komorním orchestrem, Tonhalle v Curychu či Akademií svaté Cecilie v Římě. Bude hostovat na londýnském festivalu Proms a navrátí se k orchestrům mj. v Berlíně, Lipsku, Vídni, Amsterdamu, Londýně, Torontu a Clevelandu.

Sdílet článek: