Říkám jim andělé Jin. PKF – Prague Philharmonia uvede premiéru skladby Ondřeje Štochla

Premiéru skladby JIN – nostalgie a naděje pro vibrafon a orchestr ve třech skupinách (2017) českého skladatele Ondřeje Štochla uvede v rámci svého šestého abonentního koncertu v neděli 4. února v Rudolfinu orchestr PKF – Prague Philharmonia. Sólového partu se ujme Martin Opršál, jeden ze zakládajících členů souboru DAMA DAMA, který premiéroval komorní verzi z roku 2016. V rámci večera bude mít svůj český debut americká mezzosopranistka Angela Brower. Do čela orchestru se vrací dirigent Ilyich Rivas, držitel Bruno Walter Conducting Prize a Prix Julius Baer, která se uděluje mimořádným mladým talentům.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=zl2iqQAwDeY[/spvideo] 

Do původní komorní verze jsem zasáhl poměrně výrazně. Některé plochy jsem se rozhodl rozšířit. Kromě většího obsazení hraje nově roli i rozestavění hráčů do tří skupin. Všechny jsou sice na pódiu, ale jejich interakce i tak umožňují responsoriální pojetí zvuku. Tok energií by tak měl být zvýrazněn novou dimenzí, což doufám povede k většímu účinku celé kompozice. Skladba je otiskem několika konkrétních lidí, kteří jsou v mém životě nezastupitelní. Těch, kteří dovedou a chtějí dohlédnout i do takových zákoutí lidské duše, která mnohým zůstávají utajena. Jsou spíše nenápadní, ale extrémně vnímaví. Umí vlídně přijmout a povzbudit, mají na to sílu i ochotu. Říkám jim andělé JIN. Andělé pochopení, přijetí, rezonance, sdílení…“ řekl o své kompozici Ondřej Štochl.

Na koncertě zazní kromě Štochlovy premiérované skladby také Petite suite Clauda Debussyho, Symfonie č. 1 Ludwiga van Beethovena a Folk Songs Luciana Beria v podání Angely Brower, rodačky z Arizony, která má za sebou debut v Královské opeře Covent Garden v Londýně, Bavorské státní opeře v Mnichově, Sanfranciské opeře nebo na Salcburském festivalu. „Folk Songs Luciana Beria znám dobře a mám je ráda. Vždyť první dvě písně na počátku jsou americké: Black Is the Color a I Wonder as I Wander. Napsal je původně lidový zpěvák a skladatel z Kentucky John Jacob Niles. Ale těší mě, že s Beriou se mohu zastavit i v dalších zemích světa: ve Francii, na Sicílii či Sardinii, v Ázerbájdžánu… Společně s PKF – Prague Philharmonia provedeme tuhle nádhernou hudbu, kterou mám moc ráda. Musím však poznamenat, že se cítím být poctěna pozváním vystoupit v Praze s tímhle skvělým orchestrem. Doslova to beru jako kompliment,“ řekla Brower v rozhovoru pro časopis Umění a medicína.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější