čtvrtek, 16. březen 2017

Ravelův jednoruční koncert a apokalyptická fantazie Svatopluka Havelky na koncertě SOČRu

Napsal(a) 

Jean-Efflam Bavouzet Jean-Efflam Bavouzet

„Když hraji Ravelův Koncert pro levou ruku, snažím se, aby to znělo, jako když mám ruce tři,“ řekl v jednom rozhovoru Jean-Efflam Bavouzet, sólista koncertu, na kterém SOČR uvede v pondělí 20. března zmíněný Koncert pro klavír na levou ruku a orchestr Maurice Ravela, Hommage à Hieronymus Bosch Svatopluka Havelky a symfonii Manfred Petra Iljiče Čajkovského.

Jean-Efflam Bavouzet pravidelně vystupuje s orchestry, jako jsou San Francisco Symphony nebo BBC Symphony Orchestra. Nahrává exkluzivně pro značku Chandos a jeho CD s kompletními nahrávkami Prokofjevových klavírních koncertů s BBC Philharmonic a Gianandrea Nosedou vyhrálo v roce 2014 Grammy v kategorii Koncert. Dále nahrál Haydnův klavírní koncert s orchestrem Manchester Camerata a Gáborem Takácsem-Nagyem, Bartókův Klavírní koncert s BBC Philharmonic a Gianandrea Nosedou a všechna Stravinského díla pro klavír a orchestr s Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo pod vedením Yana Pascala Torteliera. Nahrávky mu vynesly další dvě ceny Grammy, dvě BBC Music Magazine Awards a ceny Diapason d’Or a Choc de l’année.

Úvod koncertu bude ale patřit české hudbě, respektive jednomu z nejvýznamnějších českých skladatelů klasické a filmové hudby druhé poloviny 20. století Svatopluku Havelkovi. Za jeden z vrcholů jeho díla je považována apokalyptická symfonická fantazie Hommage à Hieronymus Bosch. Mistrovské dílo ze 70. let minulého století inspirované bizarním světem obrazů nizozemského renesančního malíře patří na českých pódiích k těm neprávem opomíjeným. SOČR jeho uvedením potvrzuje svou úlohu veřejnoprávního orchestru, který se v poslední době snaží klást stejný důraz na zavedené klasiky jako na českou hudbu 20. a 21. století.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.