pátek, 18. únor 2022

Radek Baborák a jeho Orquestrina pokřtí album vydané ke 100. výročí narození Ástora Piazzolly

Napsal(a) 

Radek Baborák, foto Zuzana Bönisch Radek Baborákfoto: Zuzana Bönisch

V pátek 11. března 2022, přesně rok po svém vydání, se album „Cuatrocientas Estaciones de Ástor Piazzolla“ hornisty Radka Baboráka dočká koncertního křtu. Křest, původně plánovaný na den 100. výročí narození Ástora Piazzolly, byl kvůli pandemické situaci právě o rok odložen, aby se mohl uskutečnit v den, kdy se narodil nejen tento významný argentinský skladatel, ale také Radek Baborák. Cuatrocientas Estaciones je v pořadí již třetím albem piazzollovského repertoáru, které Radek Baborák vydal u vydavatelství Animal Music.

Koncertní křest se koná 11. března 2022 od 19:30 v pražském Vzletu a zazní na něm ty nejslavnější Piazzollovy melodie v nových autorských úpravách, které hornista a dirigent Radek Baborák vytvořil na míru svému jedenáctičlennému orchestru. Po jeho skončení následuje milonga – tango tančírna pro veřejnost – upořádaná ve spolupráci s taneční školou Caminito a tanečnicí Radkou Šulcovou.

Tango Nuevo – tak pojmenoval Ástor Piazzolla svůj osobitý kompoziční styl, ve kterém mísí tradiční argentinské tance nejen s jazzovými, improvizačními prvky, ale i s postupy používanými v klasické hudbě 20. století. Komorní soubor Orquestrina Radek Baborák se věnuje znovuobjevování Piazzollova díla již řadu let. Dala si přitom za cíl neznít jen jako jeden z dalších piazzollovských „revival bandů“, ale opatřit tuto hudbu novým zvukem s využitím nástrojů, které Piazzolla ve svých souborech nepoužíval, jako je například kapelníkův lesní roh či basklarinet. V základním obsazení účinkuje Orquestrina ve složení lesní roh, basklarinet, smyčcové kvinteto, klavír a perkuse. Pro účely některých projektů je pak rozšířena o další nástroje, jako např. harfa, vibrafon, trubka nebo skupina lesních rohů. 

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.