čtvrtek, 21. duben 2022

Radek Baborák a Aleš Bárta vystoupí na Českolipském komorním cyklu se společným programem pro lesní roh a varhany

Napsal(a) 

Radek Baborák a Aleš Bárta, foto archiv Radek Baborák a Aleš Bártafoto: archiv

5. ročník Českolipského komorního cyklu bude pokračovat v úterý 26. dubna v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě ve společnosti Radka Baboráka. Ten se v České Lípě představí tentokrát společně s varhaníkem Alešem Bártou, který nahradí původně avizované Trio Jadin, jež ze zdravotních důvodů nemůže v rámci cyklu vystoupit. Večer s podtitulem Nokturno pro lesní roh a varhany nabídne program sahající od baroka až po hudbu 20. století. Koncert proběhne od 19 hodin a hlásí se opět k podpoře veřejné sbírky Charita pro Ukrajinu na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem v této zemi, kteří své útočiště hledají na Českolipsku a kterou spravuje Charita České republiky.

Pokračování Českolipského komorního cyklu po jisté době opět rozezní místní unikátní varhanní nástroj postavený v drážďanské varhanářské dílně Carla Eduarda Jehmlicha v roce 1858. O tomto nástroji, který byl do České Lípy přenesen z Drážďan za 2. světové války, se varhanář Ivan Bok vyjádřil jako o naprosté raritě v celonárodním měřítku, ovšem skvěle konvenující místnímu prostoru. Spojení varhan a lesního rohu dává okamžitě myslet na vrcholně barokní období, ve kterém byly oba tyto nástroje velmi oblíbené. Jejich velmi vhodnou koexistenci ale na programu koncertu podtrhují i pozdní autoři jako Antonín Dvořák nebo Ferenc Liszt. Program nabídne i sólová vystoupení obou autorů v dílech barokního velikána Johanna Sebastiana Bacha či impresionistického reprezentanta Francie Charlese Koechlina.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.