středa, 26. září 2018

První říjen je Sedmý den. Meditace s Orchestrem BERG

Napsal(a) 

Mark Andre, foto Katrin Schander Mark Andrefoto: Katrin Schander

První říjnový koncert Orchestru BERG nese název Sedmý den. Ve světové premiéře na něm zazní novinka českého skladatele Marka Keprta a v premiérách českých díla francouzských spektralistů Gérarda Griseyho a jeho žáka Marka Andre. Duchovní témata a meditace, s elektronikou i bez, to vše bude k slyšení v pondělí 1. října v kostele U Salvátora.

Název koncertu vychází z jednoho z uváděných děl,“ říká Peter Vrábel, umělecký šéf Orchestru BERG. „K loňským 40. narozeninám si slavný Ensemble intercontemporain nadělil celovečerní projekt Genesis – požádal sedm skladatelů, aby zpracovali biblické téma vzniku světa a na skladatele Marka Andreho vyšel zrovna sedmý den, den odpočinku.“ Tento francouzský skladatel, žijící od 90. let v Německu, je žákem Gérarda Griseyho, jednoho ze zakladatelů hudebního spektralismu. Na koncertě zazní také Griseyho dílo Jour, contre-jour inspirované starobylou egyptskou Knihou mrtvých, která se věnuje přechodu člověka ze života do posmrtného světa. Jde o jeho vůbec první skladbu, ve které obohatil zvuk akustických nástrojů elektronickou stopou. Na programu je také čerstvá novinka českého skladatele a klavíristy Marka Keprta, poprvé ve spolupráci s Orchestrem BERG, s tradičně neobvyklým názvem šálnivá beztíž slechoPýře. Keprt má poezii v krvi, v textu ke své skladbě mimo jiné uvádí: „tóny, co mění svá skupenství. tuhnou i roztávají. šupinatí i zchmyřují. jsi tónem. měníš své skupenství.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.