pátek, 16. červen 2017

Protestantské léto ve Znojmě: třináctý ročník festivalu bude věnován Schützovi

Napsal(a) 

Roman Válek, foto Vojtěch Havlík Roman Válekfoto: Vojtěch Havlík

Třináctý ročník Hudebního festivalu Znojmo se během letošního července dotkne střetu dvou náboženských kultur, protestantské a katolické. Připomene tak 500 let od doby, kdy Martin Luther sepsal svých 95 tezí a započal tak reformaci. V jejím duchu tvořil i Heinrich Schütz, jehož hudba zazní v rámci komponovaného scénického pořadu s názvem Příběh o Kristu.

Pět set let od vystoupení kněze Martina Luthera nám vnuklo téma o stýkání a potýkání protestantské a katolické hudby a kultury. Téměř všechny koncerty jsou touto dramaturgií zasaženy. Dokonce i gastronomicko-hudební projekt na vranovském zámku či sommelierské minikurzy,“ řekl Jiří Ludvík, prezident festivalu. „Heinrich Schütz je nejvýznamnější skladatel až do doby Johanna Sebastiana Bacha. Tvořil v duchu Lutherovy reformace. V jeho hudbě je cítit extrémní citlivost pro zvuk a význam textu. Tím se stává jeho tvorba naprosto srozumitelnou i dnešnímu posluchači. Zasáhne laika i odborníka,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Roman Válek.

Kromě Schützova díla mohou návštěvníci vyslechnout i přednášku o katolické a protestantské hudbě profesora v podání Miloše Štědroně, po které tematicky naváže biografický film německého režiséra Erica Tilla o Martinu Lutherovi. Na dalších koncertech HF Znojmo pak vystoupí patron festivalu Pavel Šporcl, Cappella MarianaAkademie für Alte Musik Berlin nebo Czech Ensemble Baroque.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.