Prodaná nevěsta oslaví 150 let, na ČT art se objeví ve třech verzích

Prodaná nevěsta oslaví v pondělí 30. května 150 let od chvíle, kdy poprvé zazněla na prknech Prozatímního divadla. Jubileum s ní po tři večery prožije i divák ČT art. Od soboty se totiž na kulturním programu představí postupně tři její verze.

Při své premiéře měla Prodaná nevěsta jen dvě jednání s dvaceti hudebními čísly spojenými mluvenou prózou. Teprve při třicátém provedení, 25. září 1870, se zrodila její definitivní, dnes známá verze. Prodaná nevěsta se následně stala nejpopulárnější českou operou, která se jako jedna z mála prosadila i na mezinárodní scéně, byť tam často ve zjednodušujících pojetích. Česká televize nabídne po tři večery tři různá ztvárnění, počínaje vůbec prvním televizním zpracováním z roku 1962.

Přehled pořadů ke 150. výročí Prodané nevěsty na ČT art:

První česká operetta l sobota 28. května l 20:20

Umělecká díla, která mají to štěstí, že jsou znovu a znovu předváděna, mají často smůlu, protože se jim stane, že takzvaně zkamení. Všichni ví, jak se mají hrát, zpívat, jaké mají být kulisy a jaká tempa. Nejinak je tomu s Prodanou nevěstou. Dokument na téma Prodaná nevěsta chce připomenout mnohé pozoruhodné momenty z běhu času, kdy se tato národní opera hraje.

Prodaná nevěsta l sobota 28. května l 21:20

Vůbec první televizní ztvárnění opery, jež je přijímána i těmi, kteří k tomuto hudebnímu žánru běžně netíhnou. Televizní inscenace v režii V. Kašlíka vznikla roku 1962.

Prodaná nevěsta l neděle 29. května l 21:45

Kmenové dílo české opery lákalo filmové i televizní tvůrce a v archivech je proto uloženo několik cenných záznamů. Ve verzi z roku 1981 se v režii Františka Filipa představili Gabriela Beňačková v roli Mařenky a Peter Dvorský v roli Jeníka. Nahrávku s Českou filharmonií dirigoval Zdeněk Košler.

Prodaná nevěsta l pondělí 30. května l 20:20

Světová premiéra Prodané nevěsty v pražském Prozatímním divadle se setkala se spíše vlažnými ohlasy. Jinak tomu ale už bylo o tři roky později při jejím uvedení v Plzni, se kterým bylo nejen publikum, ale i skladatel Smetana velmi spokojen. Není proto divu, že pro otevření nové divadelní budovy v Plzni byla v roce 2014 vybrána právě tato opera.

Sdílet článek: