středa, 18. prosinec 2013

Přijede The Duke Ellington Orchestra – ansámbl, který před 90 lety definoval moderní hudbu

Napsal(a) 

The Duke Ellington Orchestra The Duke Ellington Orchestra

Do Čech po dvou letech opět zavítá hudební těleso, bez nějž by dnešní jazz, pop music a vlastně také rock pravděpodobně vypadaly úplně jinak. Poslední koncert ve Velkém sále pražské Lucerny byl vyprodaný a obdobný úspěch se očekává i v roce 2014. Duke Ellington Orchestra vystoupí 26. dubna 2014 ve Velkém sále pražské Lucerny a 27. dubna v čerstvě otevřeném Sono Music Clubu v Brně.

Neuvěřitelných devadesát let je na scéně orchestr, jenž pod vedením svého geniálního kapelníka posunul jazz již ve dvacátých až čtyřicátých letech minulého století o několik úrovní. Důrazem na propracovaná aranžmá, práci se zvukem nástrojů a profesionalitu členů se Duku Ellingtonovi podařilo přesunout jazz a swing z putyk a klubů rozličné pověsti a úrovně do koncertních síní.

Američané děkují velkému umělci za to, že jako první definoval americkou hudbu. Bez základního směru stanoveného Dukem Ellingtonem a jeho orchestrem by stěží hledal svoje místo na slunci třeba i Frank Sinatra. Stejně tak by dnešní elektroswingoví eskamotéři neměli kde objevovat zajímavé tracky, s nimiž pak kouzlí pro nadšené tančící publikum druhé dekády jedenadvacátého století.

Duke Ellington vedl orchestr od roku 1923 až do své smrti v roce 1974, pak jej převzal jeho syn Mercer a po jeho skonu umělecké dědictví i nadále střeží další členové rodiny. Orchestr pod vedením pianisty Thomase Jamese dnes s vysokou profesionalitou, tvořivým respektem a svěžím espritem udržuje a rozvíjí kapelníkův odkaz.

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.