pátek, 14. březen 2014

Přichází měsíc (s) Mladí Ladí Jazz!

Napsal(a) 

Hiromi Uehara, foto Patrick Lambert Hiromi Ueharafoto: Patrick Lambert
Měsíc jazzu, měsíc workshopů, měsíc koncertů zahraničních hvězd i mladých talentů startuje již 30. března! Mladí Ladí Jazz přichází opět po roce uspokojit žíznivé touhy svých návštěvníků po kvalitní a originální hudbě. Letos slaví festival jubilejní pátý ročník a s ním vás zaplaví největší a nejzajímavější program v celé historii festivalu.

Již pátým rokem propaguje festival Mladí Ladí Jazz jazzově orientovanou hudbu, podporuje mladé hudebníky a obohacuje kulturu v Praze i České republice. Od svých začátků festival prošel mnoha proměnami. Letos návštěvníky čeká kromě 7 koncertních večerů také množství workshopů, veřejných koncertů v centru Prahy či možnost zúčastnit se již tradiční soutěže o nahrání debutového alba.

Robert Glasper Robert Glasper
Festivalový program letos nabídne jednu hudební slast za druhou! Zahajovací koncert proběhne v režii amerického pianisty Roberta Glaspera, mimo jiné čerstvého vítěze Grammy, jenž v Praze vystoupí s projektem Robert Glasper Experiment a představí své nové album. Jedním z vrcholů festivalu bude jistě koncert japonské pianistky Hiromi Uehara, další držitelky Grammy a jedné z nejvlivnějších jazz(wo)man současnosti. Ta se vůbec poprvé v České republice představí se svým sólovým projektem. Po dvouleté pauze na festival zavítá též britská nu-jazzová formace Portico Quartet, s novou sestavou i novým zvukem. Dalším vynikajícím klavíristou, jenž se festivalu zúčastní, je švédský pianista Martin Tingvall se svým německým projektem Tingvall Trio, oceněným jako nejlepší německé jazzové uskupení roku 2010 a 2012. Z nedalekého Polska se přiřítí energická formace Jazzpospolita, patřící mezi jednu z největších nadějí současného polského jazzu. Výjimečnost jejich hudby potvrzuje i účast na turné slavného producenta a hudebníka Bonobo. Vrchol festivalu Mladí Ladí Jazz bude v režii úchvatného amerického baskytaristy, Victoora Wootena, držitele 5 cen Grammy. Ten zavítá na festival v plné sestavě se svou Victor Wooten Band a ukončí měsíc Mladí Ladí Jazz v Praze.

Portico Quartet Portico Quartet
Neodmyslitelnou součástí Mladí Ladí Jazz je cena Jazz Fruit, festivalová soutěž pro mladé hudebníky. Jazz Fruit má za cíl podpořit rozvoj mladých talentů finančním darem v celkové výši 30 000Kč, který jim ve spolupráci s nahrávacím studiem 3bees umožní nahrát debutové album, a tím zásadně přispět k rozvoji jejich další kariéry. Jazz Fruitu je již tradičně věnován samostatný večer, na kterém vystoupí 3 finalisté, kteří se utkají o hlasy porotců i přítomných diváků. Vítěz soutěže mimo jiné vystoupí v rámci festivalu před německým Tingvall Trio v klubu Jazzdock. Projekt je otevřen všem mladým uskupením pohybujícím se v oblasti jazzu a okolí, uzávěrka soutěže je stanovena na 29. března.

PROGRAM:

30.3. Palác Akropolis, 19:30

Pitch Bender (CZ)

Robert Glasper Experiment (USA)

4.4. Palác Akropolis, 19:30

Superpower (CZ)

Portico Quartet (UK)

7.4. Pražská Křižovatka, 20:00

Matouš Hejl (CZ)

Hiromi Uehara (JAP)

11.4. Jazztime, 20:00

Finále soutěže Jazz Fruit

Jazzpospolita (PL)

17.4. Jazzdock, 20:00

Vítěz Jazz Fruit

Tingvall Trio (SWE/GE)

David Helbock Solo (AU)

25.4. Jazztime, 20:00

SIXIN (CZ)

2.5. Palác Akropolis, 19:30

Victor Wooten Band

 

PR

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.