Premiéry i návraty. JazzFestBrno 2020 přivítá Lizz Wright či Billa Frisella, vrátí se Pat Metheny

Dvacetinásobný držitel Grammy Pat Metheny, charismatická zpěvačka Lizz Wright, jubilující basista Avishai Cohen, kytarista a zvukový hledač Bill Frisell a saxofonisté Joshua Redman a Chris Potter. To je šestice headlinerů 19. ročníku mezinárodního jazzového festivalu JazzFestBrno, který se uskuteční od 15. března do 9. června příštího roku.

JazzFestBrno 2020 zahájí 15. března v Sono Centru Joshua Redman Quartet. Kvarteto saxofonisty, skladatele a jazzového živlu Joshuy Redmana nedávno vydalo čerstvou desku Come What May. Oheň a voda, řeknou možná mnozí poté, co v jedné kapele zahlédnou jména Chris Potter a Bill Frisell. Na koncertě 24. března v Sono Centru je podpoří ještě tandem pianisty Craiga Taborna a bubeníka Erica Harlanda. Frisell bývá označován jako precizní minimalista a detailista. V Brně si odbude konečně reálnou premiéru po nešťastně proslulém extempore se sirénou na venkovním pódiu.

Avishai Cohen se do Česka pravidelně vrací s projekty nejrůznějšího ražení. Nejautentičtější ale zůstává v komorním jazzovém triu. Letos po jeho boku zahrají bubeník Mark Guiliana a pianista Shai Maestro. V roce 2008 spolu natočili nahrávku Gently Disturbed a se stejným obsazením a repertoárem nyní Cohen chystá brněnskou premiéru. Hudebník tu navíc oslaví své padesátiny, které připomíná skutečně velkolepým způsobem – koncerty v padesáti zemích všech kontinentů.

Hlavní část festivalu zakončí 3. května v Janáčkově divadle brněnská premiéra zpěvačky Lizz Wright. Jedná se o zpěvačku s andělským hlasem, okořeněným tradicí afroamerické spirituální hudby a blues. Na jazzové scéně debutovala s albem Salt a od té doby stihla nahrát dalších pět desek. Ve svém repertoáru má prostor pro pro gospel, folk, jazz, pop i blues. Projekt s Filharmonií Brno a rytmickou sekcí Baroš-Dorůžka-Šoltis je příležitostí poprvé v Česku slyšet její sonorní hlas na pozadí orchestrálních barev.

Pat MethenyPat Metheny přiveze 9. června do Sono Centra projekt Side-Eye, do nějž si kapelník přizval hudebníky z nastupující generace, jako je klávesista James Francies a bubeník Marcus Gilmore. Methenyho podpora mladších kolegů je už legendární, opětuje tak přízeň, které se mu od starší generace dostávalo v jeho mládí. Dvacetinásobný držitel ceny Grammy se vrací do Brna po osmi letech, kdy hrál v Bobycentru se svou kapelou Unity Band.

První jména ročníku 2020 jsou již odkryta, ale stále ještě doznívá i ten letošní v podobě podzimní minisérie Echoes of JazzFestBrno. Už 14. listopadu v Sono Centru vystoupí bubeník Chris „Daddy“ Dave a o tři dny později na stejném místě pianisté Aaron Goldberg a Shai Maestro.

Sdílet článek: