čtvrtek, 3. červenec 2014

Premiéra Březinovy suity Kawasakiho růže na festivalu F. L. Věka

Napsal(a) 

Aleš Březina, foto mestohudby.cz Aleš Březinafoto: mestohudby.cz

Čtvrtý ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka se uskuteční v období od 13. září do 9. listopadu 2014 a s ohledem na právě probíhající Rok české hudby se dramaturgie zaměřuje na významné osobnosti české hudby. Patronem letošního ročníku se stal Prof. Jiří Bělohlávek, šéfdirigent České filharmonie a prezident festivalu Pražské jaro.

Soubor předních českých hráčů na dechové nástroje Czech Brass pod vedením trumpetisty Marka Zvolánka zahraje společně s tympanistkou Cécile Boiffin původem z Francie. Špičková houslistka Gabriela Demeterová, která žije v Anglii, vystoupí s uznávaným varhaníkem a organologem Pavlem Černým, který rozezní historické varhany z roku 1727. Po uvedení Requiem W. A. Mozarta, které se setkalo s velkým ohlasem, zazní na festivalu další závažné duchovní dílo Missa Sanctissimae Trinitatis Jana Dismase Zelenky pro sóla, sbor a orchestr v nastudování souboru dobových nástrojů Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory. Festival pokračuje i v koncertech vítězů interpretačních soutěží - violoncellista Ivan Vokáč, vítěz Mezinárodní soutěže Bohuslava Martinů 2013, si s sebou přiveze kolegy z Prague Cello Quartet.

Dvořákovo trio, foto Marek Novotný/Supraphon Dvořákovo triofoto: Marek Novotný/Supraphon
Zazní i premiéra soudobé skladby Kawasakiho růže, kterou na objednávku festivalu napsal skladatel a muzikolog Aleš Březina. Uvedena bude na koncertě Dvořákova tria v obsazení Jan Fišer, Ivo Kahánek a Tomáš Jamník. "Trio Kawasakiho růže je suitou z mých skladeb ke třem filmům ‚mého‛ režiséra Jana Hřebejka, se kterým spolupracuji od roku 1988. Kromě titulní Kawasakiho růže z roku 2009, za kterou jsem byl nominován na cenu Evropské filmové akademie, obsahuje hudbu z filmů Kráska v nesnázích (2006) a Líbánky (2013, nominace na cenu Český lev za nejlepší hudbu). První část si u mne objednalo Guarneri Trio Praha v roce 2010 a provedlo ji o rok později na koncertech k 25. výročí své existence v Basileji a v Praze. Podmínkou bylo, že se má jednat o krátkou skladbu o rozsahu do pěti minut. Již tehdy jsem ale tušil, že ji jednou rozšířím na třívětou koncertní skladbu. Příležitost k tomu se mi naskytla, když si u mne Pavel Svoboda objednal jakékoliv komorní dílo na MHF Dobruška. Mám velkou radost ze skutečnosti, že premiérového nastudování celé skladby se ujme další špičkový český komorní soubor, Dvořákovo trio a doufám, že se mi pro ně a pro jejich publikum podařilo vytvořit skladbu posluchačsky vstřícnou," uvedl Aleš Březina. Klavírní duo Ivan Klánský a Lukáš Klánský provede komplet Slovanských tanců Antonína Dvořáka, stane se tak na koncertě, který se bude konat ve spolupráci s Opočenskou besedou. O závěrečný koncert v podobě vkusného vykročení mimo klasickou hudbu se postará Ondřej Havelka a jeho Melody Makers.  

Program festivalu

Sobota 13. září 2014 od 19:30       

DEŠTNÉ V ORLICKÝCH HORÁCH, kostel Máří Magdalény – mimořádný koncert

CZECH BRASS a Cecile BOIFFIN – tympány

M. A. Charpentier, J. P. Vejvanovský, G. F. Händel, J. S. Bach

 

Neděle 28. září 2014 od 19:30       

DOBRUŠKA, kostel sv. Václava – zahajovací koncert

Gabriela DEMETEROVÁ – housle, Pavel ČERNÝ – varhany

J. S. Bach, H. I. F. Biber, J. D. Zelenka a další

 

Sobota 4. října 2014 od 15:00

DOBRUŠKA, kostel sv. Václava

ENSEMBLE INÉGAL a Adam VIKTORA

Jan Dismas Zelenka: Missa Sanctissimae Trinitatis

 

Neděle 19. října od 19:30

DOBRUŠKA, Husův sbor

PRAGUE CELLO QUARTET a Ivan VOKÁČ – violoncello (vítěz Mezinárodní soutěže Bohuslava Martinů v Brně 2013)

 

Neděle 26. října 2014 od 15:00     

NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ, zámek

DVOŘÁKOVO TRIO

Jan FIŠER – housle, Tomáš JAMNÍK – violoncello, Ivo KAHÁNEK – klavír,

F. Schubert, B. Martinů, A. Březina

 

Neděle 2. listopadu 2014 od 19:30

OPOČNO, Kodymův národní dům

Klavírní duo Ivan KLÁNSKÝ a Lukáš KLÁNSKÝ

Antonín Dvořák: Slovanské tance (kompletní provedení)

 

Neděle 9. listopadu od 19:30 – závěrečný koncert

DOBRUŠKA, Společenské centrum Kino 70

Ondřej HAVELKA s jeho MELODY MAKERS

 

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.