Pražští symfonikové zahrají Mou vlast pro Republiku

Den vzniku Československé republiky slaví Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK tradičně uvedením Smetanovy Mé vlasti. Struny harfy symbolizující Vyšehrad se i letos 28. října v 18 hodin rozezní Smetanovou síní Obecního domu – místem, kde byla v roce 1918 vyhlášena samostatná Československá republika. Koncert pro Republiku bude řídit šéfdirigent orchestru Tomáš Brauner.

„Je vidět, že Smetanova Má vlast je dílo, které stále oslovuje široké publikum a kterému čeští posluchači rozumějí. Ne náhodou je o tento koncert každoročně velký zájem. Je mi potěšením, že letos mohu toto sváteční uvedení dirigovat,“ uvedl šéfdirigent FOK Tomáš Brauner.

Ředitel Pražských symfoniků Daniel Sobotka dodal: „Koncert pro Republiku je příležitostí, jak si důstojně, ale bez patosu připomenout Den vzniku Československa. Před koncertem nebudeme zatěžovat posluchače žádnými proslovy, vše podstatné vyjádří sama hudba. Mou vlast většina posluchačů dobře zná a při jejím poslechu si jistě vybaví obrazy z české krajiny a historie. Není vhodnějšího díla pro tento den.“

Pražští symfonikové už hráli Mou vlast s celou řadou dirigentů. Mimo jiné proto, že se toto významné národní dílo objevuje v repertoáru tuzemských i zahraničních zájezdů. Při Koncertu pro Republiku zaznělo poprvé v roce 2008 pod taktovkou Tomáše Netopila, nyní designovaného šéfdirigenta Pražských symfoniků od roku 2025. S Tomášem Netopilem FOK také Mou vlast nahrál. Mezitím se Koncert pro republiku stal tradicí a Smetanův cyklus symfonických básní dirigoval například slovenský dirigent Ondrej Lenárd, Petr Altrichter, Jan Kučera, Petr Vronský, Robert Kružík nebo holandský dirigent a stálý host orchestru FOK Jac van Steen.

„Jak jinak oslavit Den vzniku samostatného československého státu, než mistrovským dílem Bedřicha Smetany. Navíc v Obecním domě, kde byla v roce 1918 vyhlášena nezávislost samostatného Československa, a v síni, jež nese skladatelovo jméno. FOK hraje tento překrásný opus tradičně pro Republiku již patnáct let. Letos zazní pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera. Ten se do Mé vlasti zcela zamiloval v roce 1996 na premiéře Svěrákova filmu Kolja, kde ve finále zní úryvek z části Tábor,“ uvedl dramaturg Martin Rudovský.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější