pátek, 18. září 2015

Pražský filharmonický sbor v nové sezoně natočí kantáty „z Vysočiny“ Bohuslava Martinů a zazpívá s Berlínskou filharmonií

Napsal(a) 

Tenorová sekce PFS, foto Petra Hajská Tenorová sekce PFSfoto: Petra Hajská

Pražský filharmonický sbor vstupuje pod vedením hlavního sbormistra Lukáše Vasilka do své 81. sezony s nabitým programem: v říjnu a listopadu jej čeká nahrávání čtveřice kantát „z Vysočiny“ Bohuslava Martinů, v prosinci sborový koncert na festivalu Dny Bohuslava Martinů a jaro se ponese ve znamení spolupráce s prestižními zahraničními orchestry, jako jsou Berlínská nebo Izraelská filharmonie.

Koncertní vystoupení PFS úzce souvisí i s jeho dvěma nahrávacími projekty. Na sborovém koncertu festivalu Dny Bohuslava Martinů 8. prosince v pražském Rudolfinu zazní dvě ze čtyř kantát, jež sbor na podzim nahraje a které vyjdou na jaře 2016 na nosičích vydavatelství Supraphon. Půjde o kompletní nahrávku všech čtyř Martinů kantát inspirovaných Českomoravskou vrchovinou: Otvírání studánek, Legenda z dýmu bramborové nati, Mikeš z hor a Romance z pampelišek. Z březnových koncertů s Českou filharmonií, kdy pod taktovkou Jiřího Bělohlávka sbor vystoupí ve Dvořákově Stabat mater, bude pořízen záznam pro vydavatelství Decca.

Dámy PFS, foto Petra Hajská Dámy PFSfoto: Petra Hajská
Jako každý rok, i letos nabídne PFS posluchačům několik novinek: na říjnových koncertech s Filharmonií Hradec Králové předvede hudbu z alba „Calling All Dawns“ Christophera Tina (6. a 20. 10.). V rámci svých samostatných koncertů PFS pro návštěvníky přichystal české premiéry Stabat mater pro smíšený sbor a violoncello a Immortal Bach pro smíšený sbor a cappella norského skladatele Knuta Nystedta (24. 2. v kostele sv. Šimona a Judy v Praze). PFS tak pokračuje v úspěšném cyklu samostatných koncertů v dramaturgii hlavního sbormistra Lukáše Vasilka. Koncerty posluchačům přinášejí interpretačně náročná a současně posluchačsky poutavá díla, z nichž některá v ČR dosud nezazněla.

Jaro a léto 2016 přinese PFS zahraniční cesty: 21. a 27. března vystoupí v Baden-Badenu v Beethovenově Symfonii č. 9 d mollBerlínskou filharmonií a sirem Simonem Rattlem. 19. dubna předvede sbor v Paříži spolu s Orchestrem Pařížské národní opery pod taktovkou Philippa Jordana Schönbergovy Písně z Gurre. Následovat bude 21. května vystoupení v Drážďanech v rámci Drážďanských hudebních slavností v Mahlerově Symfonii č. 8 Es durIzraelskou filharmonií a Omerem Meirem Wellberem.

Simona Šaturová, Manfred Honeck a Lukáš Vasilek po společném koncertě s PFS v lednu 2015, foto Petra Hajská Simona Šaturová, Manfred Honeck a Lukáš Vasilek po společném koncertě s PFS v lednu 2015foto: Petra Hajská

Červen, červenec a srpen stráví sbor převážně na festivalech ve švýcarském St. Gallenu a rakouském Bregenzu. V St. Gallenu jej čekají vystoupení v opeře Le Cid Julesa Masseneta se Symfonickým orchestrem St. Gallen pod vedením dirigenta Modestase Pitrėnase a režiséra Guye Joostena a dále Requiem Gabriela Faurého s tímtéž orchestrem a dirigentem Otto Tauskem. Na Bregenzském festivalu bude PFS v roce 2016 stejně jako letos účinkovat v Pucciniho opeře Turandot v režii Marca Artura Marelliho. Nově se sbor předvede v opeře Hamlet Franca Faccia v režii Oliviera Tambosiho. V obou operách bude Vídeňský symfonický orchestr i PFS dirigovat Paolo Carignani. Vedle uvedených dvou oper PFS vystoupí také v Messa da requiem Gaetana Donizettiho, opět s Vídeňským symfonickým orchestrem, tentokrát pod taktovkou Enriqua Mazzoly.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.