středa, 24. červenec 2013

Pražský filharmonický sbor opět na Bregenzském festivalu

Napsal(a) 

Bregenzer Festspiele Bregenzer Festspiele

Také na letošním ročníku uznávaného operního festivalu v rakouském Bregenzu, který se tradičně koná na břehu Bodamského jezera v červenci a srpnu, působí Pražský filharmonický sbor jako rezidenční těleso. Tentokrát zde český sbor účinkuje jak v hlavní festivalové inscenaci Mozartovy Kouzelné flétny, tak ve světové premiéře opery Kupec benátský polského skladatele Andrého Tchaikowského.

Mozartova oblíbená opera je uváděna na monumentální scéně přímo na Bodamském jezeře v novém, scénicky velice efektním nastudování. Jeho autory jsou renomovaný britský režisér David Poutney, který je zároveň intendantem Bregenzského festivalu, a scénograf Johan Engels, kostýmy a loutky navrhla Marie-Jeanne Lecca. Hudebně představení s Vídeňskými symfoniky a Pražským filharmonickým sborem připravil dirigent Patrick Summers. V hlavních rolích účinkují Laura Claycomb, Ana Durlovski, Gisela Stille, Norman Reinhardt, Maximilian Schmitt, Albert Pesendorfer a další sólisté. Celkem se uskuteční 28 představení této inscenace, která je na programu festivalu až do 18. srpna.

Ve světové premiéře byla na Bregenzském festivalu za účasti Pražského filharmonického sboru uvedena opera Kupec benátský. Na motivy Shakespearovy tragedie ji v 70. letech 20. století vytvořil polský skladatel André Tchaikowsky, který v té době již žil a působil ve Velké Británii. Inscenaci hudebně nastudoval s Vídeňskými symfoniky dirigent Erik Nielsen a režijně ji připravil Keith Warner. Hlavních rolí se ujali pěvci Adrian Eröd, Charles Workman a Kathryn Leweková. Světová premiéra se uskutečnila ve Festivalovém divadle v Bregenzu 18. července a setkala se s příznivým kritickým přijetím v rakouském a německém tisku a také v britských Financial Times. Poslední představení této inscenace se bude konat 28. července.

Pražský filharmonický sbor je pravidelným hostem Bregenzského festivalu od roku 2010. Podílel se zde na světové premiéře opery Miss Fortune (německy jako Achterbahn) anglické autorky Judith Weirové v roce 2011 a na světové premiéře opery Solaris německého skladatele Detleva Glanerta o rok později. Dále zpíval ve Verdiho Aidě, Giordanově opeře Andrea Chénier a vystoupil v prvním scénickém uvedení opery Pasažérka Mieczyslawa Weinberga.

PR

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.