Pražské klarinetové dny na začátku prázdnin

V prvním červencovém týdnu se po osmé uskuteční Pražské klarinetové dny. Na festivalu se budou potkávat od 1. do 7. července mladí hudebníci z domova i ze světa. Projekt se opět otevírá i širší veřejnosti formou koncertů uspořádaných v prostorách na Malé Straně. „Publikum se může těšit na rozmanitou dramaturgii – od moderních skladeb, přes historickou hudbu, zahranou na unikátní dobové nástroje, až po mozartovskou klasiku,“ zve na Pražské klarinetové dny pořadatel, klarinetista a pedagog HAMU Irvin Venyš.

Mezi lektory letos bude Ernesto Molinari z hudební univerzity ve švýcarském Bernu, Michel Lethiéc z pařížské konzervatoře a Masatoshi Tanaka z Gakugei univerzity v Tokiu. Festival zahájí 1. července ve Werichově vile na Kampě smyčcové Graffovo kvarteto a společně se sólisty Vlastimilem Marešem a Irvinem Venyšem zahrají dva kvintety pro klarinet a smyčce. Autory skladeb jsou často srovnávaní vrstevníci – František Vincenc Kramář a Wolfgang Amadeus Mozart.

Třetího července následuje „opera bez zpěvů“ Čarostřelec, v podání německého Clarimonia Ensebmble a jejich hostů. Moderní adaptace opery C. M. von Webera, upravená pro ansámbl šesti klarinetů a vypravěče, nabídne publiku nejznámější hudební části zpěvohry z prostředí Jizerských hor ve spojení s krátkými, humornými texty. Koncert se uskuteční v zahradě Werichovy vily.

V sobotu 6. července se festival rozloučí závěrečným koncertem Clarinet (S)Cooling Down. V programu inspirovaném jazzem vystoupí legendární Five Star Clarinet Quartet, který zároveň pokřtí své nové CD s názvem Defilé. V druhé části koncertu vystoupí dvacetičlenný ansámbl pod vedením dirigenta Víta Spilky, který představí všechny nástroje klarinetové rodiny. Koncert začne v 19.30 v Meditační zahradě HAMU na Malostranském nám.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější