Porgy a Bess se po 30 letech vrací do Met

Do Metropolitní opery se poprvé od roku 1990 vrací slavná Porgy a Bess bratrů Gershwinových. Hit letošní sezóny, který propojuje evropskou operní tradici a americký jazz, bude v kinech k vidění v přímém přenosu už 1. února 2020. Současná inscenace Gershwinovy opery v režii Jamese Robinsona se více přibližuje původnímu záměru skladatele, tedy pojetí se širokým hereckým ansámblem a kompletním orchestrem. Právě v této podobě se kus nyní vrací na prkna newyorské opery. Již u příležitosti její londýnské premiéry v roce 2018 tehdy britský deník Guardian napsal: „Pokud se chystáte inscenovat Gershwinovo dílo, udělejte to přesně takhle.“

Do hlavních rolí obsadil Robinson basbarytonistu Erica Owense, který letos v Metropolitní opeře také září coby Alberich ve Wagnerově tetralogii Prsten Nibelungův, a v roli Porgyho již exceloval ve starší inscenaci v chicagské opeře, a sopranistku Angel Blue, pro kterou je letošní sezóna teprve třetí v Metropolitní opeře. V dalších rolích se představí Golda Schultz jako Clara, Latonia Moore coby Serena, Denyce Graves v roli Marie. Záporné role Crowna a drogového dealera Sportin’ Lifea ztvární Frederick Ballentine a Alfred Walker, který v Metropolitní debutuje. Dle New York Times zde Owens a Angel Blue podávají nejlepší výkony svých kariér.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=JlAZbwR3Wok[/spvideo]

Do konce sezóny 2019/20 pak ještě zbývají čtyři přímé přenosy. Na konci února je na programu Händelova Agrippina, na kterou naváže nová inscenace Bludného Holanďana Richarda Wagnera, hlavní roli v něm ztvární sir Bryn Terfel. Sezónu uzavře dvojice oper italských klasiků, Pucciniho Tosca a Donizettiho Marie Stuartovna. Přenosy z Met jsou již tradičně uvedeny v síti Aerofilms.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější