Pohádkový večer SOČR představí dirigentku Holly Mathieson a pěvkyni Grace Durham

Na dalším abonentním večeru rozhlasových symfoniků v pondělí 13. prosince vystoupí v čele orchestru dirigentka Holly Mathieson, rodačka z Nového Zélandu dnes žijící v Glasgow. Cyklus písní Maurice Ravela Šeherezáda pak přednese britská pěvkyně Grace Durham. Program dále nabídne Poému-pohádku od Sofie Gubajduliny a výběr z baletu Popelka Sergeje Prokofjeva. Pohádky pro děti i dospělé proměněné bude z Dvořákovy síně Rudolfina od 19.30 živě přenášet ČRo Vltava, 15. prosince pak ze záznamu koncert odvysílá ČRo D-dur.

Grace Durham

Poéma-pohádka od důležité osobnosti hudby druhé poloviny dvacátého a počátku našeho století, letošní jubilantky Sofie Gubajduliny, je vynalézavě instrumentovaným orchestrálním dílem z roku 1971. Jako inspirace jí posloužila česká pohádka o školní křídě, která by ráda malovala sluníčko, cizí země, zámky a moře, ale místo toho musí psát na tabuli slova a čísla.

Barvitý, tajemný i vášnivý cyklus tří písní Šeherezáda na verše Tristana Klingsora napsal Maurice Ravel v roce 1902. První z písní, jakési snění, vyjadřuje opojení Arábí, Indií a Čínou. Druhá, ve které vzdálený zvuk flétny jako kdyby přinášel polibky, je záhadným příběhem ukrývajícím touhu po mladém muži. Poslední je nostalgickým až mystickým setkáním okouzlené ženy a lhostejného muže.

Pohádkový balet o Popelce si od Sergeje Prokofjeva objednali v Leningradě v roce 1941, ale válečná blokáda města oddálila premiéru až na rok 1945. Volnému sledu tanců vévodí něžně melancholické téma titulní postavy i motiv snění o štěstí. Baletní hudbou se proplétají stylizace tanců ze 17. a 18. století a jejím vrcholem jsou tři valčíky.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější