Pocta Petru Ebenovi unikátně spojí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a Scholu Gregorianu Pragensis

V lednu 2014 by se dožil 85. narozenin významný český skladatel Petr Eben . Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vyhradil tomuto výročí čestné místo – první dvojici abonentních koncertů v novém roce, pod taktovkou hlavního dirigenta sezóny Muhaie Tanga . Ve dnech 8. a 9. ledna provedou Ebenův Koncert pro varhany a orchestr č. 1 nazvaný „Symphonia gregoriana“ .

„Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK tuto skladbu v roce 1954, tedy přesně před 60 lety, mladému skladateli premiéroval. Tehdy pouze pod titulem Koncert pro varhany a orchestr č. 1 – v tuhých 50. letech se latinská část názvu nesměla uvádět,“ upozorňuje dramaturg orchestru Martin Rudovský.

Skladba je však spíše symfonií s obligátními varhanami než instrumentálním koncertem. Petr Eben jako vášnivý varhaník jí chtěl vzdát hold v té době zapovídanému nástroji. Varhanního partu se ujme německý varhaník Gunther Rost .

Programovou novinkou, s níž přišel FOK, je angažmá vokálního souboru Schola Gregoriana Pragensis , který vede skladatelův syn David Eben . Zpěváci uvedou každou část Symphonie gregoriany nápěvy gregoriánského chorálu, vždy toho, který Petr Eben v daném dílu zpracoval.

V první polovině programu zaznějí dvě skladby Wolfganga Amadea Mozarta, k jehož hudbě měl Petr Eben velmi blízký vztah. (Pro salcburský festival například napsal skladbu Pražské nokturno s podtitulem Pocta Mozartovi .) I proto otevře koncert předehra k opeře Don Giovanni, následovat bude Symfonie č. 38 D dur „Pražská“ , jejíž uvedení souvisí se zaměřením 79. sezóny Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK na skladby napsané v Praze a pro Prahu.

Sdílet článek: