Po boku Havla a Formana: Jiřímu Bělohlávkovi bude udělen čestný doktorát AMU

Akademie múzických umění v Praze udělí čestný titul doctor honoris causa šéfdirigentovi České filharmonie Jiřímu Bělohlávkovi při příležitosti oslav 70 let od založení AMU a dirigentových 70. narozenin. Jiří Bělohlávek převezme ocenění za celoživotní dílo v pondělí 22. února během slavnostního zasedání v Lichtenštejnském paláci.

Jiří Bělohlávek je spjat s Hudební a taneční fakultou AMU jako student i jako pedagog. V letech 1966 – 1972 zde studoval u Roberta Brocka, Aloise Klímy, Josefa Veselky a Václava Neumanna. V roce 1997 se na HAMU vrátil jako pedagog a vychoval řadu významných dirigentů současné české i evropské scény, jako například Jakuba Hrůšu, Tomáše Netopila, Tomáše Hanuse nebo Marka Ivanoviće.

 „Udělení hodnosti doctor honoris causa si velice vážím a těším se z něho. Považuji je nejen za ocenění mé umělecké činnosti, ale i za poctu dirigentské profesi jako takové. Můj vztah k Hudební fakultě AMU je dlouhodobý – začal mými studentskými lety 1966–72 a vyvrcholil mým pedagogickým působením v roli vedoucího katedry dirigování v letech 1997–2008. K 70. výročí existence tohoto uměleckého ústavu přeji AMU vše dobré, hlavně hodně báječných talentů, kteří ponesou věhlas školy dále, uvedl Jiří Bělohlávek.

Šéfdirigent České filharmonie se zařadí vedle několika málo osobností, které dosud čestný doktorát AMU obdrželi. Vůbec prvním oceněným byl v roce 1996 Václav Havel, po něm získali čestný doktorát například režisér Miloš Forman, cembalistka Zuzana Růžičková nebo dirigent Charles Mackerras.

„Umělecká rada AMU tímto svým rozhodnutím oceňuje nejen jeho vrcholné interpretační mistrovství, ale také fakt, že je umělcem světového jména, charismatickou vůdčí osobností, jež dokáže nadchnout a spojovat a vést ostatní k vynikajícím metám,‟  řekl k udělení titulu rektor AMU doc. Jan Hančil. Radost za Českou filharmonii vyjádřil i její genrální ředitel David Mareček: „Uznání akademické obce podtrhuje výsledky, kterých dosáhl jako hudební ředitel České filharmonie. S obdivuhodnou samozřejmostí a mladistvou energií vrátil orchestr mezi špičková světová tělesa a na koncertech doma i v zahraničí dokazuje, že on sám patří mezi současnou dirigentskou elitu.“

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější