čtvrtek, 27. březen 2014

PKF - Prague Philharmonia připomene ve společnosti Jiřího Bělohlávka jubilanty Roku české hudby

Napsal(a) 

Jiří Bělohlávek, foto Václav Jirásek Jiří Bělohlávekfoto: Václav Jirásek
Jedním z vrcholných momentů 20. sezony PKF – Prague Philharmonia se stane dubnový koncert pod taktovkou nejrespektovanějšího českého dirigenta a zároveň zakladatele orchestru, Jiřího Bělohlávka. Druhý z výjimečných koncertů sezony, který těleso pořádá ve středu 9. dubna od 19.00 hodin na Pražském hradě, zve také nyní k poslechu do působivých prostor Španělského sálu, tentokrát se značně symbolickým podtextem; právě zde se totiž odehrál 17. listopadu 1994 první oficiální koncert pro veřejnost nového mladého orchestru, tehdy vystupujícího jako Pražská komorní filharmonie, pod vedením jeho zakladatele, Jiřího Bělohlávka. Ačkoliv již s novým jménem se nyní orchestr vrací na stejné místo a se stejným dirigentem, aby společně uvedli program s názvem Jubilanti Roku české hudby 2014. 

Současný čestný umělecký ředitel PKF – Prague Philharmonia, Jiří Bělohlávek, otevře slavnostní večer hráčům důvěrně známou skladbou – Pražským nokturnem Petra Ebena. S touto skladbou, jež byla stvořena jako pocta Wolfgangu Amadeu Mozartovi (jak napovídá její podtitulek – Hommage à W. A. Mozart) vystoupil Bělohlávek s PKF a mezzosopranistkou Dagmar Peckovou již na Pražském jaru 2009.

„Chtěl jsem se svou hudbou vcítit spíše do Mozartova smutku a stesku, než do tak často obdivovaného radostného jasu jeho slohu. Vždyť právě během posledního pražského pobytu se jeho obvyklý úsměv již objevil málokdy,“ vyznal se ze svého záměru ke zkomponování díla Petr Eben. Následovat jej bude populární Slovácká suita, op. 32 Vítězslava Nováka, kterou PKF – Prague Philharmonia právě pod vedením Jiřího Bělohlávka coby jejího šéfdirigenta vydala na CD již v roce 1998.

PR

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.