PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou dirigentky Keri-Lynn Wilson propojí trojici skladatelů romantismu

Již tento čtvrtek, 10. března, se v Rudolfinu uskuteční šestý abonentní koncert orchestru PKF — Prague Philharmonia. Pod taktovkou kanadské dirigentky Keri-Lynn Wilson zazní díla Richarda Strausse, Camillea Saint-Saënse a Petra Iljiče Čajkovského.

Večer nabídne skladby třech autorů ze třech různých zemí; třech umělců, z nichž každý přistupoval k hudbě a komponování jinak. V programu se tak setkávají velmi různorodé skladatelské osobnosti: a to navzdory tomu, že jsou všichni tito autoři označováni za představitele romantismu.

Úvodní Straussovu Romanci jsem nikdy předtím nedirigovala. S úžasem jsem zjistila, že je to velmi oduševnělá, krásná hudba! Saint-Saënsův Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 ve mně vyvolává vzpomínky na dětství v Kanadě. Dokonce si vybavuji, jak jsem se jej jako malá pokoušela zahrát. Jedním z mých dětských snů totiž bylo stát se cellistkou,“ překvapuje Keri-Lynn Wilson, dirigentka a protagonistka koncertu. Obě zmiňované skladby na koncertě zazní v podání francouzského violoncellisty Marca Coppeyho, vítěze Bach-Wettbewerb Leipzig.

Druhá polovina večera pak bude patřit hudbě čistě symfonické, a to Symfonii č. 4 f moll Petra Iljiče Čajkovského – dílo inspirováno Beethovenovou Symfonií č. 5 c moll „Osudovou“. „Čajkovského hudba je opravdu neuvěřitelně expresivní, mnohdy až bombastická, má v sobě spalující oheň. Na druhou stranu byl Čajkovskij člověk nesmírně křehký a plachý; romantik,“ vysvětluje Keri-Lynn Wilson, která má na svém kontě angažmá ve vídeňské Staatsoper, londýnském Royal Opera House nebo Los Angeles Philharmonic.

PKF — Prague Philharmonia se i tímto koncertem otevřeně hlásí k podpoře Ukrajiny. Večer zahájí ukrajinská hymna a orchestr doplní houslistka Natalia Shumeiko, která teprve před pár dny přicestovala z Ukrajiny.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější