PKF a David Newman představí hudbu amerického Města andělů

Program šestého koncertu Orchestrálního cyklu PKF — Prague Philharmonia v neděli 14. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina spojuje jeden společný jmenovatel: Los Angeles. PKF tentokrát představí hudbu skladatelů Arnolda Schönberga, Igora Stravinského a George Gershwina, kterým „Město andělů“ poskytlo díky rozvíjejícímu se filmovému průmyslu ve 30. a 40. letech 20. století důležité umělecké útočiště.

Na rozdíl od New Yorku, který má mnohem delší historii, se koncertní život a kulturní tradice LA rodily právě v tomto období. Do USA odešlo z Evropy vedle řady skladatelů také velmi mnoho výkonných umělců. Mnozí z nich skončili v orchestrech losangeleských filmových studií. To nastartovalo skutečný kulturní rozvoj LA. V té době se zrodily například populární Monday Evening Concerts, na kterých zaznělo mimo jiné mnoho Stravinského či Schönbergových skladeb, nebo Off Arts Festival. Oba tyto projekty fungují dodnes,“ komentuje program dirigent a skladatel David Newman.

Andrew von Oeyen, foto Taghi Naderzad

Trojlístek doplní ikona americké filmové hudby — John Williams a jeho suita z hudby k televiznímu filmu Jana Eyrová, za kterou získal v roce 1972 Emmy Award. Koncert svým uměleckým kreditem zastřeší dirigent a žádaný skladatel filmové hudby David Newman, syn zakladatele americké filmové hudby a dlouholetého ředitele hudební sekce 20th Century Fox, devítinásobného držitele Oscara a žáka Arnolda Schönberga, Alfreda Newmana. Sólového partu v Gershwinově jazzově laděném Koncertu in F se ujme americký klavírista Andrew von Oeyen.

Sdílet článek: