neděle, 22. leden 2017

Petr Nekoranec absolutním vítězem v Barceloně

Napsal(a) 

Pětadvacetiletý tenorista Petr Nekoranec se stal 22. 1. 2017 absolutním vítězem jedné z nejslavnějších pěveckých soutěží, Mezinárodní soutěže Francesca Viñase, konané v Gran Teatre del Liceu v Barceloně. Kromě toho mu svou cenu udělil legendární pěvec Plácido Domingo a další cenu Petr obdržel také od vedení divadla Teatro Real de Madrid. Soutěže se letos zúčastnilo 550 mladých pěvců a pěvkyň z celého světa, kteří předzpívali v předkolech v evropských a amerických divadlech. Do Barcelony bylo pozváno sto soutěžících, 21 se jich probojovalo do finále. Druhou cenu si vybojovala sopranistka Adriana Gonzáles z Guatemaly a třetí cenu španělský barytonista Carles Pachón. V porotě usedli ředitelé a další osobnosti z velkých operních domů, Christina Scheppelmann (Gran Teatre del Liceu), Toni Gradsack (La Scala, Milán), Makvala Kasrashbili (Velké divadlo, Moskva), Peter Mario Katona (Covent Garden, Londýn), Lenore Rosenberg (Metropolitní opera, New York) ad., a také španělský tenorista Jaume Aragall a americký mezzosopranistka Grace Bumbry.

Slavná soutěž byla založena v roce 1963 na památku slavného katalánského tenoristy Francesca Viñase (1863–1933) a koná se každý rok v Gran Teatre del Liceu v Barceloně. Na soutěži spolupracují velké světové operní domy, newyorská Metropolitní opera, Los Angeles Opera, San Francisco Opera, Pařížská národní opera, Covent Carden v Londýně, milánská La Scala ad., v nichž jsou pořádána předkola. Finále se pak koná pak v lednu v Gran Teatre del Liceu. Mezi předchozími vítězi figurují Jelena Obrazcovová (1970), Sumi Jo (1985), Olga Borodina (1989), Violeta Urmana (1992) nebo Zeljko Lucic (1997).

Petr Nekoranec na sebe již upozornil několika soutěžními úspěchy, v srpnu 2015 se probojoval do semifinále významné Mezinárodní pěvecké soutěže královny Sonji v Oslu a v září 2014 obsadil druhé místo v prestižní Mezinárodní pěvecké soutěži ve francouzském městě Toulouse. V letech 2014–2016 byl členem Bavorské státní opery v Mnichově a jejího operního studia, kde vytvořil řadu rolí včetně titulní role v Rossiniho opeře Hrabě Ory a v Brittenově opeře Albert Herring. Za roli Alberta Herringa mu byla 28. 11. 2016 v Mnichově udělena Bavorská umělecká cena 2016. V současné době je Petr frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře, a to jako první Čech, který byl do tohoto významného dvouletého projektu přijat. Petr Nekoranec studoval zpěv na Konzervatoři Pardubice a je žákem prof. Jarmily Chaloupkové.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.