Per Boye Hansen se ujímá vedení pražské opery. Co jeho angažmá přinese?

Per Boye Hansen se ve čtvrtek 1. srpna ujímá funkce uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery. „Jsem rád, že jsem měl čas hledat s pomocí odborníků kompetentní a výraznou osobnost do nového vedení Opery. Vážím si toho, že jsem při tom mohl spolupracovat i s řadou zahraničních odborníků z prestižních divadelních scén. Naše postavení v evropském kontextu postupně sílí. Operní Praha má velký potenciál do budoucna i díky talentovaným umělcům,“ uvedl ředitel Národního divadla Jan Burian.

Divadelní režisér a hudební manažer Hansen nastupuje do Prahy v nelehké pozici, operní odbory vyhlásily před několika týdny stávkovou pohotovost a sezonu 18/19 ukončil soubor s protestními stužkami na kostýmech. Je tedy otázkou, v jaké atmosféře vstoupí soubor do sezony 19/20, kterou otevře ve čtvrtek 12. září Zahajovacím koncertem sezony 2019/20 ke 30. výročí sametové revoluce.

„Praha má dobré předpoklady stát se významným městem opery a zařadit se tak vedle Vídně, Paříže, Berlína a Londýna. České operní dědictví je jedním z nejvýznamnějších přínosů pro svět opery. Naše dva soubory, tři hlavní scény a Nová scéna pro experimentální a současná díla, nabízejí vskutku unikátní rozmanitost,“ řekl Per Boye Hansen.

Per Boye Hansen, foto Jakub Fulín

Per Boye Hansen se v Praze plánuje zaměřit na dramaturgii – chce uvádět i doposud opomíjené autory, jeho cílem je navázat na tradici, kterou Národní divadlo v českém prostředí má. Zamýšlí také rozšiřovat operní soubor, českým sólistům chce dávat příležitost k novým rolím. Jeho snahou bude podle tiskového oddělení opery především posílit kontakt se zahraničím, navázat mezinárodní dialog a vytvářet a prezentovat operu nejvyšší kvality. Dalším úkolem, který čeká Hansena v průběhu prvního roku jeho působení, bude znovuotevření Státní opery po generální rekonstrukci. Operní dům se otevře galavečerem v neděli 5. ledna 2020, jenž budou diváci moci sledovat v přímém přenosu několika televizí. „Připomeneme historii divadla, pozveme mezinárodní hvězdy a zároveň představíme náš soubor. Myslím, že máme připravený skvělý program. Připravili jsme pro koncert i velké překvapení, které ale zatím nemohu prozradit – nechte se překvapit,“ zve Per Boye Hansen.

Post hudebního ředitele Státní opery bude od srpna 2019 nově vykonávat emeritní hudební ředitel Norské národní opery Karl-Heinz Steffens. Steffensův předchůdce Andreas Sebastian Weiser zůstává dirigentem české první scény. Dirigent Jaroslav Kyzlink bude dál působit jako hudební ředitel Opery ND. Správní ředitelkou Opery ND a SO je od 1. června 2019 MgA. Bohdana Malik.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější