Pavel Šporcl v Londýně

Houslista Pavel Šporcl byl 9. června v londýnské Cadogan Hall hostem English Symphony Orchestra. Pod vedením dirigenta Kennetha Woodse zahrál Koncert pro housle a orchestr e moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Kromě toho uvedl orchestr světovou premiéru Páté symfonie Matthewa Taylora, na závěr zazněla Beethovenova Pátá symfonie.

Britský hudební web The Classical Source o Šporclovi napsal, že „pokud jde o lyriku a brilanci, muzikálnost a neokázalost, jeho jemnou techniku ​​a hluboké hudební umění – jeho prakticky dokonalá intonace a hluboké pochopení původní struktury díla – to vše vytvořilo z jeho výkonu nezapomenutelnou událost.“ Kritik Robert Matthew-Walker uvedl, že „je to jedno z nejlepších provedení Mendelssohna, jaké jsem kdy slyšel“. Přídavkem bylo Paganiniho páté Capriccio. Koncert český houslista komentoval takto: Byl to krásný koncert, jeden z mých nejlepších výkonů v životě. A jsem moc rád, že se mi takto podařilo zahrát právě v Londýně, kde jsou posluchači i kritici zvyklí na nejlepší z nejlepších. Moc se těším na další koncerty v Anglii, které mne ještě tento rok čekají.“

English Symphony Orchestra je relativně mladé britské těleso komorního typu. Vzniklo v roce 1978, tehdy ale pod názvem English String Orchestra. Jeho partnery byli například Yehudi Menuhin, Stephen Isserlis, Daniel Hope nebo Nigel Kennedy. Má velmi dobrou úroveň, nicméně stojí ve stínu slavnějších London Symphony nebo BBC Symphony a komorních orchestrů jako jsou třeba Academy of St Martin in the Fields a London Sinfonietta. Snaží se upoutat zájem veřejnosti interpretační inovativností a zajímavými projekty hudby 20. a 21. století.

V Cadogan Hall zní hudba různých žánrů, od klasiky po gospel, a hrají tam nejrůznější tělesa a formace, nicméně je známá hlavně jako rezidenční prostor Royal Philharmonic Orchestra, konají se tam koncerty BBC Proms. Je to sál s dobrou akustikou, stojí však v mediálním stínu slavnější Royal Albert Hall.

Pavla Šporcla čekají v létě koncerty v Evropě a v Kanadě. Několikrát zahraje i v Česku. Tradiční zastávkou bude účast na Hudebním festivalu Znojmo, jehož je patronem od prvních ročníků. Tentokrát zahraje mimo jiné s Pražskou komorní filharmonií skladbu Lukáše Sommera Česko-rakouská suita pro orchestr a sólové housle zkomponovanou na objednávku festivalu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější