Pavel Haas Quartet vyráží na turné, v květnu natočí nové album

Pavel Haas Quartet čeká nabitá druhá část koncertní sezóny, ve které zavítá do mnoha sálů doma i v zahraničí. Zúčastní se také několika mezinárodních festivalů a na jaře ji zakončí novým albem se třemi smyčcovými kvartety Dmitrije Šostakoviče.

První letošní koncert se uskuteční v Paříži v Théâtre de la Ville, kde Pavel Haas Quartet vystoupí vůbec poprvé a hostem bude violista Pavel Nikl. Ten se k souboru připojí i na únorových koncertech v Rudolfinu, v německých městech Polling a Mnichov nebo v květnu na festivalu Schubertiade v rakouském Hohenems. Dva březnové týdny stráví ansámbl na turné po severní Americe, které tentokrát zahrnuje celkem sedm koncertů – od západního pobřeží (Napa Valley) přes Kanadu (Calgary), Dallas, New Orleans, Floridu (Sarasota) až po východní pobřeží (Washington).

V dubnu soubor vystoupí nejen ve známých evropských sálech v Rotterdamu, Londýně nebo Stuttgartu, ale také doma v České republice, kde zavítá na festival Pardubické hudební jaro a také ukončí své letošní rezidentství v rámci Českého spolku pro komorní hudbu koncertem v Rudolfinu. V průběhu června pak následují recitály na mezinárodních hudebních festivalech – čeká je domácí Concentus Moraviae, Schubertiade v rakouském Schwarzenbergu, East Neuk Festival ve Velké Británii nebo dánský festival Hindsgavl.

V květnu se Pavel Haas Quartet uzavře do nahrávacího studia, kde bude natáčet nové, v pořadí již osmé album, tentokrát se Smyčcovými kvartety č. 2, 7 a 8 Dmitrije Šostakoviče. Violoncellista Peter Jarůšek k výběru repertoáru poznamenal: „Šostakovičovy kvartety jsme si vždycky přáli nahrát, ale z různých důvodů k tomu zatím nedošlo. Proto jsme nesmírně rádi, že konečně můžeme náš sen realizovat. Toto album bude asi nejdramatičtějším kontrastem k našim dosavadním, víceméně prosluněným nahrávkám. Ale posluchači se mají zcela jistě na co těšit, protože Šostakovičovo dílo je naší srdcovou záležitostí.“ Album vyjde v září 2019 u vydavatelství Supraphon.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější