Pátý koncert proti totalitě na HAMU

Klavírista Ivo Kahánek a violoncellista Michal Kaňka vystoupí spolu s debutanty z newyorské Carnegie Hall Annou Miernik z Polska, Bencem Szepesim z Maďarska a dalšími interprety 17. listopadu na Koncertě proti totalitě, jehož jubilejní 5. ročník se koná od 19.30 v Sále Martinů na HAMU na Malostranském náměstí 13 v Praze 1. Vstup na koncert je zdarma až do naplnění kapacity sálu.

Koncert pořádaný už tradičně v den výročí Sametové revoluce připomíná zároveň i Mezinárodní den studentstva, který byl vyhlášen po tragických událostech 17. listopadu 1939. První ročník se uskutečnil v roce 2014 a vystoupila na něm již řada známých českých i zahraničních hudebníků, včetně klavíristy Martina Kasíka, violoncellisty Leonida Gorokhova, Dvořákova tria a dalších.

I tento rok na koncertě zazní skladby autorů, kteří žili v totalitních režimech či byli přímo vystaveni různým formám bezpráví. Letos jimi budou například polský autor Witold Lutosławski a jeho Variace na Paganiniho téma pro dva klavíry v podání klavíristy Ivo Kahánka a polské debutantky z Carnegie Hall Anny Miernik. Z tuzemských skladatelů se můžeme těšit na Bohuslava Martinů nebo Ervina Schulhoffa. Výjimečnou událostí pak bude uvedení Kvartetu č. 2 Unisono Památce Jana Zajíce od současného skladatele Pavla Zemka Nováka a uvedení zcela výjimečně prováděného eposu Herakleitos Zdeňka Šestáka, který se při komponování tohoto díla inspiroval přednáškami filosofa Jana Patočky. Oba skladatelé budou osobně přítomní.

Koncert doprovází volně přístupná výstava Studenti za svobodu, která připomíná studentské osudy a zápasy za svobodu od 30. let až po listopad 1989. Autorem výstavy je historik Michal Macháček. Výstava bude v Respiriu HAMU na Malostranském náměstí 13 od 17. listopadu do 17. prosince 2018.

Sdílet článek: