Páteční on-line koncert festivalu EuroArt Praha nabídne Antonína Dvořáka a Geraldine Mucha v podání Stamicova kvarteta a hostů

Mezinárodní festival komorní hudby EuroArt Praha nabídne v pátek 29. ledna v 16.00 na internetové televizi Mall.tv záznam koncertu Stamicova kvarteta, violistky Kristiny Fialové, violoncellisty Petra Nouzovského, hobojisty Viléma Veverky a kontrabasisty Jiřího Hudce. Zazní díla Antonína Dvořáka a skotsko-české skladatelky Geraldine Muchové, která byla častým hostem festivalu EuroArt Praha a festival uvedl řadu jejích děl.

V záznamu koncertu z 19. ledna vystoupí protagonisté nového CD Geraldine Mucha: Stamicovo kvarteto a hobojista Vilém Veverka. V jejich podání zazní kompletní Smyčcový kvartet č. 1 (Variace na huculskou píseň) a Testament pro hoboj, smyčcové kvarteto a kontrabas, kde účinkující doplní kontrabasista Jiří Hudec. Koncert zahájí Smyčcový sextet A dur, op. 48 Antonína Dvořáka v podání Stamicova kvarteta, violoncellisty Petra Nouzovského a violistky Kristiny Fialové. Záznam bude zpřístupněn prostřednictvím internetové televize Mall.tv a série #kulturažije, dále na sociálních sítích umělců a youtube kanále festivalu EuroArt Praha.

Geraldine Mucha

Mezinárodní festival komorní hudby EuroArt Praha se za dobu svého trvání stal součástí pražského kulturního dění v oblasti komorní hudby. Do metropole i partnerských měst přiváží zahraniční umělce a dává prostor i domácím souborům a sólistům, často z mladé nastupující generace. Uvádí české a světové premiéry a rozvíjí tak povědomí publika o světové i domácí soudobé komorní tvorbě. Rezidenčním souborem festivalu je od jeho založení Stamicovo kvarteto. Koncerty se konají celoročně v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce na Malé Straně v Praze.

Geraldine Mucha se narodila roku 1917 v Londýně, a ačkoli se díky rodině svého otce vždy považovala za Skotku a koncem 30. let studovala na Královské hudební akademii, přestěhovala se v roce 1945 se svým manželem Jiřím Muchou, synem secesního umělce Alfonse Muchy, do Prahy, kde trávila zbytek života. Její díla hrály přední české orchestry i renomovaní domácí umělci, Geraldine se však velmi svědomitě věnovala i uměleckému odkazu rodiny – pomáhala založit například Muchou nadaci. V komponování pokračovala až do pozdního věku, byla častým hostem festivalu EuroArt Praha, který uvedl řadu jejích děl. Zemřela ve věku 95 let v roce 2012. Na začátku ledna 2021 vyšlo pod labelem Briliant Classic nové CD její komorní hudby, na kterém se podíleli Stamicovo kvarteto, hobojista Vilém Veverka, flétnista Jan Machat, Prague Wind Quintet a americká pianistka Patricia Goodson.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější