Pat Metheny představí 29. dubna v Hybernii novou krev

Legendární americký kytarista Pat Metheny vystoupí 29. dubna v Praze místo původně ohlášeného Fora Karlín v divadle Hybernia. Představí naživo projekt Side-Eye, ve kterém dává příležitost mladším hudebníkům. Stejným dechem ale kytarista dodává, že energie nastupujících jazzových hvězd inspiruje k brilantním výkonům i jeho samotného. Držitelé původních vstupenek do Fóra Karlín je musí vrátit v síti Ticketmaster a zakoupit nové do Hybernie.

Methenyho pohnutky k založení proměnlivého tria Side-Eye, se kterým se kytarista v dubnu vrátí i do Prahy, jsou sympatické. „Chtěl jsem vytvořit platformu pro rotující obsazení hudebníků z mladších generací, kteří mě zaujali. Sám jsem se v době svých začátků v Kansas City rozvíjel díky starším muzikantům, kteří mě najímali. Díky jejich zkušenostem a požadavkům, které na mě kladla jejich hudba,“ objasnil sedmašedesátiletý hudebník. Požadavky hudby a vytříbený vkus držitele dvacítky cen Grammy a jednoho z nejvlivnějších žijících jazzových kytaristů jsou přitom zárukou, že vybraní mladí spoluhráči patří ke špičkám svého oboru. Což dokázalo i loňské vydařené koncertní album Side-Eye NYC (V1.IV), na kterém hrál na klávesové nástroje (včetně basového rejstříku varhan) James Francies a bubnoval Marcus Gilmore. Věrný svému záměru mladé spoluhráče střídat ovšem kytarista přiveze do Prahy jinou, ale taktéž zajímavou čerstvou sestavu.

Za klávesové nástroje usedne Chris Fishman (*1997). Ve čtyřech se začal učit zároveň na klavír a bicí a jako sedmiletý již vystupoval s lokálními jihokalifornskými kapelami. Později absolvoval Los Angeles County High School for the Arts a Manhattan School of Music. Etabloval se jako spoluhráč hudebníků spojujících jazz s hip hopem a elektronikou, kromě jiného v rámci natáčení soundtracku animovaného seriálu Yasuke (2021) pro Netflix, ale také spoluprací s Cincinati Symphony Orchestra.

Joe Dyson (*1990) začal hrát na bicí nástroje už v dětství při bohoslužbách v kostele. Formální hudební vzdělání absolvoval na New Orleans Center for Creative Arts, poté získal prezidentské stipendium na Berklee College of Music. Spolupracoval již na třicítce alb vedle jmen jako Dr. Lonnie Smith, Nicolas Payton nebo Christian Scott aTunde Adjuah.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější