Ostravské NODO budou na konci léta, do té doby každou středu současná hudba v éteru

Ostravské centrum nové hudby přesouvá původní červnový termín festivalu NODO/New Opera Days Ostrava na poslední víkend v srpnu. Od prvního května ale spouští nový mezinárodní online projekt, který přispěje premiérovými koncerty udržet současnou hudbu v éteru.

Inscenace, ve kterých byli obsazeni umělci a umělecké týmy z USA a Japonska, přesouváme na příští rok. Naopak, do letošního programu přibíráme jednu premiérovou inscenaci ze Slovenska a doufáme, že na konci léta realizaci festivalu již nic nebude bránit,“ říká zakladatel festivalu Petr Kotík.

Srpnové NODO 2020 tedy uvede pět inscenací. Ve světových premiérách uvidíme opery Marka Keprta a tandemu Michala Rataje a Kathariny Schmitt, scénické provedení monodramatu Richarda Ayrese, české premiéry vokální opery Any Sokolović a multižánrové opery Miro Tótha.

OCNH spouští zároveň od 1. května na stránkách newmusicostrava.cz nový projekt The World – Ostravská banda Solos. V průběhu dvou měsíců budou každou středu publikovány minimálně dvě video/audio nahrávky sólových skladeb v provedení členů mezinárodní Ostravské bandy a sólistů dlouhodobě spolupracujících s Ostravským centrem. Program obsáhne hudbu 20. a 21. století, součástí budou skladby Aloise Háby, Luciana Beria, Johna Cage, Klause Langa, Iannise Xenakise nebo Elliotta Sharpa a dalších. „Projekt je příspěvkem pro udržení živého umění za situace, kdy se nemůžeme setkávat na tradičních koncertech a překračovat hranice,“ uvádí za OCNH Kristýna Konczyna. Zahájení The World – Ostravská banda Solos se ujme 1. května umělecký ředitel Petr Kotík, který vedle skladby Johna Cage zahraje na altovou flétnu kompozici, kterou právě dokončil. Další koncerty budou zveřejňovány každou středu na webu OCNH.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější