Ostravské Národní divadlo ohlašuje novou sezonu s restartem v mnoha podobách

„Sezona s pořadovým číslem 102 bude restartem se vším všudy. To slovo je možné vykládat různě a můžeme si s ním významově i graficky pohrát. Můžeme to chápat jako naše resty vůči divákovi, jako start něčeho nového po vynucené pauze, ale taky jako symbol toho, že umění (art) je věčné a že přicházíme s novou energií poté, co se svět a s ním i provoz našeho divadla na nějaký čas zastavily,“ rozvinul motto ředitel NDM Jiří Nekvasil.

NDM chystá na začátek sezony „postkoronavirové“ poděkování. „V Divadle Jiřího Myrona zazní 11. září speciální muzikálový večer se stručným názvem DĚKUJEME… Věnujeme jej všem zdravotníkům, kteří se v době koronavirové krize prakticky nezastavili. Poděkování pochopitelně patří i zaměstnancům našich divadelních dílen, kteří se hned od počátku mimořádné situace s plným nasazením věnovali šití potřebných roušek. Vyrobili jich přes 20 000,“ řekl ředitel Nekvasil.

Zatímco původně naplánovaný repertoár opery a baletu zůstává stejný, změny nastaly v nabídce muzikálů a činohry. „Na některou z příštích sezon jsou odloženy opery naplánované ještě v této sezóně – Mrtvé město a Proces. Činohra odložila jednu z letošních komedií a dvě inscenace naplánované na příští sezónu, muzikál vyměnil jeden titul,“ uvedl ředitel. Termíny premiér inscenací, které došly až ke generálním zkouškám ještě před uzavřením divadel, byly přesunuty na září a říjen; naplánovány jsou tam také první novinky 102. sezony. V září zazní opera Nabucco, balet nabídne Coppélii, činohra komedii Ach, ty Češky. Na říjen posunula činohra premiéry komedií Testosteron a Revizor, muzikál připraví Květiny pro paní Harrisovou. Samotná sezona pak začne mimořádným společným programem všech souborů, inspirovaným novelou Jeana Giona Muž, který sázel stromy. Každý ze souborů pomyslně „zasadí“ do kontextu své premiéry, chystá se také doprovodný program v Divadle Antonína Dvořáka i venku. Tento zahajovací program bude mít pouze pět uvedení.

, foto Ester Havlová

Novým hudebním ředitelem ostravské opery se stává dirigent Marek Šedivý. Dramaturgický plán zůstal beze změny. Už na 12. září chystá opera první premiéru: zazní Nabucco Guiseppa Verdiho. Čtvrté nastudování této opery v Ostravě se svou podobou vrací k prvnímu ostravskému uvedení z června 1968. Nová inscenace vzniká jako jeho novodobá replika, jako pocta tvůrcům, kteří se společně podíleli na podobě a stylu operních inscenací NDM od roku 1960 až do začátku 90. let. Po 52 letech tak v Ostravě opět ožije scénografie Vladimíra Šrámka, kterou vytvořil pro tehdejší inscenaci režiséra Miloslava Nekvasila. Režie nového nastudování se ujme jeho syn Jiří Nekvasil, přičemž i režijní koncept bude vycházet z původního pojetí z roku 1968. Za dirigentským pultem stane Adam Sedlický. V prosinci NDM uvede v nové premiéře Čajkovského Pikovou dámu v režii Tibora Torella a nastudování šéfa opery Divadla F. X. Šaldy Martina Doubravského. Cyklus oper německo-česko-židovských autorů, jejichž slibnou kariéru přerušil holocaust, zahájí v únoru 2021 Zásnuby Hanse Krásy. K operní režii v Ostravě se na jaře 2021 opět vrátí Ondřej Havelka v komediálně laděném díle Jaroslava Křičky s názvem Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší. Operou Hubička Bedřicha Smetany pak bude pokračovat smetanovský operní cyklus Ostrava 2024. Pokračovat bude také Operní akademie Ostrava, kdy studenti Fakulty umění Ostravské univerzity spolu se sólisty opery NDM nastudují pro Divadlo „12“ operu Maurice Ravela Dítě a kouzla.

Balet NDM má před sebou v nové sezóně tři premiéry. Pohádková Coppélia Léa Delibese dospěla k posledním jevištním zkouškám, když přišel nouzový stav a zákaz. Premiéra je tedy posunuta na 19. září. Baletní soubor pak nastuduje ještě dvě díla tak, jak bylo v plánu: V listopadu bude mít premiéru Korzár Adoplha-Charlese Adama a na jaře baletní večer s názvem Mahlerovy vzpomínky, který připraví norský choreograf Jo Strømgren.

Coppélia (fotografie ze zkoušky), foto Serghei Gherciu

Soubor operety a muzikálu nabídne první premiéru na začátku října: muzikál Richarda Taylora a Rachel Wagstaff s názvem Květiny pro paní Harrisovou je novinkou i v Británii. „Vznikl podle známého humoristického románu Paula Gallica a pozve diváka na cestu plnou emocí s jednou obyčejnou dámou středního věku, která se rozhodne pořídit si šaty od Diora. Hlavní role dobrosrdečné londýnské uklízečky je další velkou příležitostí pro Hanu Fialovou,“ těší se šéfka souboru a zároveň režisérka inscenace Gabriela Petráková. Hana Fialová má v sezóně před sebou ještě jednu výraznou postavu, a to v komorním muzikálu Andrewa Lloyda Webbera pro jednu herečku s názvem Tell Me on a Sunday (Líp se loučí v neděli) – premiéra bude v Divadle „12“ v červnu 2021. Harpagon je lakomec!!! je původní muzikál ostravského skladatele Borise Urbánka a libretisty Vojtěcha Štěpánka – šéfa činohry NDM a režiséra. Inspirovalo je známé Molièrovo dílo a premiéra bude 30. ledna. Autoři slibují podívanou ve velkolepém montypythonovském duchu. Závěr sezóny bude po letech patřit opět klasické operetě – Offenbachově Madame Favart, jejíž premiéra je tak posunuta o rok.

Činohra NDM nabídne už v září světovou premiéru komedie Ach, ty Češky! polského autora Piotra Rowického. Autor v ní sleduje osudy Češek 20. století a nabízí neotřelý pohled na naše nedávné dějiny. Gogolův Revizor dospěl v březnu ke generálkám, premiéru bude mít na konci října. Ještě předtím uvidí diváci poprvé Testosteron Andrzeje Saramonovicze v režii Vojtěcha Štěpánka. Premiéra byla posunuta z letošního června na říjen. Konverzační komedie je o setkání sedmi chlapů, kteří v hospodě řeší, proč jednomu z nich právě utekla nevěsta od oltáře. V příštím roce bude mít premiéru mimo jiné už naplánované „ostravské“ Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy Oty Filipa. Činohra připraví ještě dvě další premiéry – tituly zatím její vedení vybírá.

Divadlo mění dny premiér i generálek, způsob předprodeje vstupenek, i režim předplatného. Premiéry jsou nově posunuty na sobotu, veřejné generálky na pátek. Opera bude mít veřejné generálky ve čtvrtek, první premiéru v sobotu a premiéru druhého obsazení v neděli. Nedělní termín druhé premiéry se týká také baletu a muzikálu. Divadlo je v úzkém kontaktu s předplatiteli a má pro ně dobré zprávy. „Od září do prosince odehrajeme pro předplatitele všechna zrušená představení, u nichž je to možné. Výjimkou jsou samozřejmě ty premiérové tituly, které musíme z této sezóny posunout na druhou půlku příští, nebo je odložit zatím na neurčito. Od ledna 2021 pak budou nové řady předplatného. Zachováme oblíbenou skupinu Moje ABO a obnovíme možnost načítání bonusů až do výše 60 % na speciální kartu podle počtu zakoupených vstupenek,“ uzavřel Jiří Nekvasil.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější