Ostrava v Praze s trojbojem nové opery

Festival Ostrava v Praze uvede 2. listopadu od 19:30 v Divadle Komedie v pražských premiérách tři inscenace, které byly součástí uplynulých ročníků Ostravských dnů nové opery (NODO). Uvede zde operu Infinito Nero nejžádanějšího současného skladatele Salvatore Sciarrina, vokální experiment Julia Eastmana a „filosofické“ dílo Petra Kotíka o mistrovských dílech. Vedle sólistů z celého světa vystoupí Ostravská banda pod taktovkou Petra Kotíka a členové Prague Shakespeare Company.

Půlhodinová jednoaktová opera Salvatore Sciarrina Infinito Nero (Černé nekonečno) je inspirována nevšedním příběhem karmelitánky Marie Maddaleny de’Pazzi, která žila okolo roku 1600 a která své mystické, děsivé vize „diktovala“ ve stavu vytržení svým novickám. Hlavní roli v tomto „akustickém divadle nočních zvuků“ ztvární mezzosopranistka Katalin Károlyi.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=LZMwu_xnKE8[/spvideo]

V experimentální skladbě Macle Julia Eastmana se představí členové S.E.M. Ensemble a sopranistka Christine Kay. Radikální dvacetiminutová vokální kompozice pro čtyři hlasy byla uvedena i na letošním ročníku festivalu New Opera Days Ostrava: „K jejímu provedení nejsou třeba školení zpěváci: vokální experiment bez pevné partitury je postavený na určité grafické skice frází a promluv. Výkřiky, smích, štěkání, slova, mručení a vrčení, chrápání či útržky připomínají fakt, že se Petr Kotík jako zakládající člen S.E.M. Ensemble zúčastnil prvního provedení vůbec i aktuální české premiéry. Nakonec se interpreti rozutekli po prostoru. Diváci však byli před začátkem varováni: na tuto ranou avantgardu je třeba vědomě přistoupit. Ti, kteří se radou řídili, si tak zřejmě užili odlehčenou, humornou podívanou.“

Závěrečnou operu Master-Pieces / Mistrovská díla napsal Petr Kotík na základě přednášky Gertrudy Stein na téma mistrovských děl. Jde o úvahy o povaze tvůrčího procesu a uměleckých dílech, která chápeme jako mistrovská. Opera byla letos uvedena v Bohemian National Hall v New Yorku ve scénické realizaci Jiřího Nekvasila a Davida Baziky, kteří ji přenesou s newyorskými sólisty v čele s houslistkou Pauline Kim Harris do Divadla Komedie.

Sdílet článek: