Oslavy 75. výročí založení Akademie múzických umění v Praze završí slavnostní koncert v Rudolfinu

U příležitosti oslav tři čtvrtě století od založení Akademie múzických umění v Praze se bude v pátek 8. října 2021 konat Slavnostní koncert. Na pódiu Dvořákovy síně pražského Rudolfina se setkají studenti, pedagogové a absolventi Hudební a taneční fakulty AMU. Na programu koncertu, který odvysílá v přímém přenosu ČT art, zazní hudba Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany.

Na koncertě vznikajícím péčí Hudební a taneční fakulty AMU v nastudování Leoše Svárovského, absolventa a pedagoga HAMU, vystoupí Akademický jubilejní orchestr 2021 tvořený ze současných studentů, pedagogů a absolventů HAMU. Zazní Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53 Antonína Dvořáka a výběr ze Smetanovy Mé vlastiVltava, Z českých luhů a hájů a Šárka. Jako sólista se představí houslový virtuos Jan Mráček, koncertní mistr České filharmonie a student HAMU. Díky přímému přenosu na ČT art bude možné slavnostní koncert sledovat nejen ve Dvořákově síni Rudolfina, ale také prostřednictvím televizních obrazovek.

Dirigent Leoš Svárovský dodává: „Je pro mne velkou radostí a vyznamenáním, že mě vedení AMU pověřilo dirigováním Slavnostního koncertu k 75. jubileu existence této naší významné vysoké školy. Na tomto koncertě bude sólistou vynikající český houslista Jan Mráček, se kterým mě pojí mnohaleté přátelství. Celý program koncertu je vskutku reprezentativní. Tento výběr je mojí volbou a věřte, že jsem ho velmi dlouho zvažoval, jelikož celá Má Vlast je srdcovou záležitostí každého českého dirigenta a všechny její části jsou naprosto výjimečné.

Slavnostní koncert představuje vrchol oslav 75 let existence největší umělecké vysoké školy v České republice. Oslavy v akademickém roce 2020/2021 doprovází bohatý program, bohužel ovlivněný pandemií koronaviru – kromě pětasedmdesáti video přání od současných studentů, pedagogů, zaměstnanců a významných absolventů AMU se od 24. června do 29. srpna 2021 v parku Kampa koná výstava mapující historii celé AMU.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější