Orchestr PKF — Prague Philharmonia obsadil pozici koncertního mistra. Od března budou novými mistryněmi Barbora Kolářová a Pavla Tesařová

Orchestr PKF — Prague Philharmonia obsazuje pozici nového koncertního mistra k současné koncertní mistryni Romaně Špačkové. Z konkurzu vyšly vítězně dvě kandidátky – Barbora Kolářová a Pavla Tesařová. Od března letošního roku se budou obě dámy na pozici střídat. Po roce bude orchestr hlasovat o jejich dalším setrvání na této pozici.

Post koncertního mistra donedávna zastával Jan Fišer, kterého mohou posluchači v současné době slyšet v České filharmonii. V minulé sezoně byl na pozici koncertního mistra Michal Sedláček, současný koncertní mistr orchestru Státní opery. „Pozice koncertního mistra je pro orchestr mimořádně důležitá, a proto bylo výběrové řízení nesmírně náročné. Obě uchazečky obdržely úplně stejný počet bodů, což je situace opravdu výjimečná. Orchestr se tak rozhodl přijmout obě vítězky konkurzu, a po ukončení zkušebního roku proběhne hlasování, která z nich bude s PKF pokračovat,“ uvádí ředitelka orchestru PKF — Prague Philharmonia Kateřina Kalistová.

Houslistka Barbora Kolářová začínala na konzervatoři v Plzni, odkud se vypracovala až na fakultu múzických umění na americké univerzitě Yale. Vystupovala po celém světě a od roku 2011 se pravidelně angažuje na festivalu Lake George Music Festival se sídlem v New Yorku. Za sebou má více než 12 let zkušeností na pozicích koncertní mistryně v orchestru Yale Philharmonia, Academy Sinfonietta a New Haven Symphony Orchestra. Barbora získala mnoho ocenění, jak za Atlantickým oceánem (The Broadus Erle Prize, Yale School of Music, New York International Artist Association), tak i v Evropě (Virtuoso Competition, Telemann Competition). V roce 2020 vydala vlastní album Imp in Impulse.

Barbora Kolářová. Foto: PKF - Prague Philharmonia

Pavla Tesařová je studentkou Akademie múzických umění v Praze, část studia strávila v Madridu. Už v devíti letech hrála s legendárním houslistou Josefem Sukem a orchestrem PKF – Prague Philharmonia na Pražském hradě. Je vítězkou mnoha tuzemských i mezinárodních soutěží (Mezinárodní soutěž Dr. Josefa Micky, Concertino Praga či Manhattan Music Competition v New Yorku) a její nejčerstvější úspěch je z Beethovenovy soutěže 2023, kde získala nejvyšší cenu Grand Prix. Vystupovala sólově s mnoha orchestry a současně hraje s úspěšnou akordeonistkou a hobojistkou Markétou Laštovičkovou. V listopadu 2023 jí byla udělena cena Nadačního fondu Viktora Kalabise pro nejlepšího studenta Akademie múzických umění v Praze.

Pavla Tesařová. Foto: PKF - Prague Philharmonia

„Obě uchazečky jsou svými zkušenostmi více než schopné zaujmout místo koncertní mistryně. Díky jejich talentu a píli získaly řadu ocenění, a proto bude pro orchestr proces výběru náročný,“ dodává Kateřina Kalistová.

O PKF — Prague Philharmonia

PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 orchestr vede francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro orchestr je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale velmi flexibilní – jeho tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj osobitý zvuk a esprit, který ji vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky perfektně vybavenými mladými umělci.

PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty a natočila více než 90 kompaktních disků pro prestižní světová i domácí hudební vydavatelství.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější