čtvrtek, 10. září 2015

Orchestr BERG doprovodí ponurou Pannu orleánskou hudbou Broniuse Kutavičiuse

Napsal(a) 

15. narozeninová sezona Orchestru BERG je v plném proudu, září se nese ve znamení slavného němého filmu Utrpení Panny orleánské se sugestivní hudbou litevského minimalisty Kutavičiuse. Pod taktovkou svého šéfdirigenta Petera Vrábela ho uvede hned čtyřikrát – v Praze, na festivalu Lípa Musica a na Svatováclavském hudebním festivalu v Ostravě a Opavě.

Slavné zpracování příběhu o Johance z Arku dánského režiséra Carla Theodora Dreyera není typickým historickým velkofilmem. Téměř pomíjí historickou rovinu příběhu a naopak vyzdvihuje dramatický střet moci se vznešenou prostotou nevinné dívky. Mimořádného účinku Dreyer dosáhl moderní prací s kamerou, mimo jiné i filmovými záběry detailů - kamera si často všímá třeba jen fragmentů lidské tváře (oko, ústa, nastražené ucho).Výběr hudby k němým filmům vždy představuje oříšek. Kdysi zněla při promítání koláž z již hotové hudby z gramofonových desek nebo klavír. Dnes se trend přiklání k tvorbě nové originální hudby pro celý film, což jeho celkovému vyznění prospívá mnohem lépe.

16. září v 19.45 | 15. sezóna Orchestru BERG, Praha – kostel Nejsvětějšího Salvátora

18. září ve 20h | festival Lípa Musica, Česká Lípa – Bazilika Všech Svatých

19. září ve 20h | Svatováclavský hudební festival, Ostrava – kostel sv. Václava

20. září v 19h | Svatováclavský hudební festival, Opava – kostel sv. Václava

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.