Opera ND opět přivítá diváky, nabízí sérii představení, koncertů i open air akci Národní na vodě

Národní divadlo opět otevřelo i své operní scény, na kterých působí soubory Opery Národního divadla a Státní opery. Diváci tak mají možnost zhlédnout reprízy oblíbených titulů Prodaná nevěsta, Rusalka, Tosca a La traviata. Na své si přijdou i příznivci koncertů, které jsou pro připraveny hned čtyři. V sobotu 19. a 26. června pak proběhne netradiční koncert Národní na vodě, kdy si z břehů v samotném centru Prahy budou moci diváci vychutnat operní repertoár z lodi plující po Vltavě.

Do konce června nabízí Národní divadlo čtveřici představení: českou operu oper, tedy Smetanovu Prodanou nevěstu, dále Dvořákovu Rusalku, Verdiho La traviatu a Pucciniho operu Tosca. Červnovou sérii koncertů pak zahájí v Národním divadle v sobotu 12. června akce v rámci projektu Musica non grata s názvem Janáček – Martinů. Písně z cyklu Zápisník zmizelého Leoše Janáčka přednesou sólisté Jaroslav Březina a Michaela Zajmi pod hudebním vedením Davida Švece. V kantátě Otvírání studánek Bohuslava Martinů se pak představí Ivan Kusnjer se členy Orchestru Národního divadla pod taktovkou hudebního ředitele Opery Národního divadla Jaroslava Kyzlinka.

Koncert ve středu 16. června v Národním divadle bude věnován dílu Petite messe solennelle (Malá slavnostní mše) Gioachina Rossiniho v podání sólistů Marie Fajtové, Arnheiður Eiríksdóttir, Petra Nekorance, Jiřího Sulženka a Sboru Národního divadla. Díla Johannese Brahmse, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka pro sbor s instrumentálním doprovodem představí Sbor Státní opery pod vedením sbormistra Adolfa Melichara v pátek 18. června ve Státní opeře. Na programu jsou Brahmsovy romantické Čtyři zpěvy pro ženský sbor, dva lesní rohy a harfu, Janáčkův Otčenáš pro tenor, smíšený sbor, harfu a varhany a Mše D dur, kterou Antonín Dvořák napsal v roce 1887.

20. června pak Státní opera nabídne koncert Praha-Brno-Hollywood, který se zaměří na díla skladatelů Pavla Haase, Viktora Ullmana, Franze Schrekera, Jaromíra Weinbergera a Ericha W. Korngolda. Hudební ředitel Státní opery, Karl-Heinz Steffens, sestavil program koncertu tak, aby představil pestrost tvorby a osudů skladatelů zařazených do projektu Musica non grata – od skladby Zesmutnělé scherzo v Osvětimi zavražděného Pavla Haase k operetě Jaromíra Weinbergera Jarní bouře, a k hudbě brněnského rodáka Ericha W. Korngolda zkomponované pro hollywoodský velkofilm Pán sedmi moří.

Jana Sibera, foto Opera ND

Open air akce Národní na vodě se odehraje v centru Praze na Vltavě, a to vždy od 20 hodin dvě červnové soboty, 19. a 26. června. Orchestry Národního divadla a Státní opery spolu se svými sólisty představí výběr z operního repertoáru první české scény. Program jednotlivých večerů se bude lišit. „Po Vltavě přivezeme skvosty z našeho repertoáru – publikum se může těšit nejen na árie a duety z Prodané nevěsty nebo Rusalky, ale také z Bizetovy Carmen, Rossiniho Lazebníka sevillského nebo Pucciniho Turandot. S Orchestrem Národního divadla také připravujeme několik hudebních překvapení! Těším se, že hladina Vltavy bude klidná a pomůže nám ozvučit Prahu krásnou hudbou,“ říká Jaroslav Kyzlink, který připravil a bude dirigovat program na lodi v prvním termínu, tedy 19. června. Zazpívají sólisté Alžběta Poláčková, Aleš Briscein nebo Svatopluk Sem. Loď Bella Bohemia s hudebníky na palubě vypluje z blízkosti Národního divadla a s hudební produkcí začne ve 20 hodin na své první zastávce mezi Střeleckým ostrovem a Kampou. Po proplutí zdymadlem se vydá k druhému stanovišti – k přístavišti u Rašínova nábřeží. Zde se začne hrát zhruba ve 20:50. Posledním místem, kde si budou moci diváci vychutnat tento netradiční program, bude Smíchovská náplavka. Sem loď připluje asi ve 21:20.

Následující termín, 26. června, program sestavil hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens. I zde půjde o nejslavnější díla z pera světových autorů. Zazní La donna è mobileRigoletta, Triumfální pochodAidy, LibiamoTraviaty a další. Místo, kde loď v tomto termínu zastaví, bude jen jedno, a to mezi Střeleckým ostrovem a Kampou, v prostoru poblíž mostu Legií. Na pražských ostrovech bude totiž ve stejném termínu probíhat festival United Island, a hudební loď Národního divadla bude součástí celého programu. Na zastávce se hudebníci v čele se sólisty Janou Siberou a Martinem Šrejmou představí mezi 20:00 a 20:30.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější