pondělí, 17. září 2018

Olomouc bude již podesáté centrem soudobé hudby

Napsal(a) 

Mondrian Ensemble, foto Arturo Fuentes Mondrian Ensemblefoto: Arturo Fuentes

Jubilejní desátý ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2018, který pořádá Univerzita Palackého v Olomouci a spolek MusicOlomouc se uskuteční ve dnech 9. – 23. října 2018 a nabídne sedm koncertů. Během šesti festivalových dní zazní 35 soudobých kompozic, většina v české či olomoucké premiéře. Pět skladeb vzniklo na objednávku festivalu a bude uvedeno v premiérách světových.

Festival MusicOlomouc za deset let své existence dokázal, že i mimo klasická hudební centra jako je Praha, Brno či Ostrava je možné etablovat a úspěšně rozvíjet hudební festival tohoto typu. Vydobyl si významné místo mezi našimi festivaly soudobé hudby a má své nadšené a zaujaté publikum. Během deseti let se festival transformoval z akce se širokým žánrovým rozkročením a základnou v českém interpretačním prostředí ve festival avantgardnějšího zaměření, v jehož rámci jsou prezentovány špičkové zahraniční soubory, a jenž klade důraz na objednávání a premiéry skladeb českých i zahraničních autorů. Dramaturgie 10. ročníku je toho důkazem," říká ředitel festivalu Marek Keprt.

Festival zahájí přední ansámbl současné švýcarské hudební scény Mondrian Ensemble, držitel prestižního ocenění Schweizer Musikpreis za rok 2018. Dalším zahraničním interpretem bude polský perkusionista Aleksander Wnuk, jenž ve svých vystoupeních využívá multimediální prvky a performance. Ve světové premiéře uvede skladbu Coryho Brackena I'm at ocean level moisture with these life hacks, první objednávku skladby ze zámoří. Německé Catch Trio, představí kromě zahraničních autorů také skladbu v současnosti nejúspěšnějšího českého skladatele Miroslava Srnky.

Z českých interpretů a ansámblů soudobé hudby vystoupí Isang Yun Trio ve složení Vilém Veverka (hoboj), Kateřina Englichová (harfa) a Petr Nouzovský (violoncello), které ve světové premiéře provede skladbu Forgetting Ravel mladého českého skladatele Iana Mikysky. Koncert pražského Tria Helix bude převážně zaměřen na díla českých autorů soudobé hudby; mezi nimi bude i světová premiéra skladby Hudba ticha pro housle, violu a klavír Marka Kopelenta. Olomoucký ansámbl soudobé hudby Lichtzwang se tentokrát představí ve svém klasickém složení trubka, violoncello a klavír a uvede hned tři světové premiéry: skladbu A Luca Marenzio Adriana Demoče a dvě kompozice Marka Keprta jitřnoSmíšky...klamoMžitky...bzuňk! pro ansámbl a palais under snow, která je volným překomponováním skladby Mortona Feldmana palais de mari.

Závěrečný slavnostní koncert festivalu k 100. výročí vzniku ČSR s podtitulem „Nová tvorba českých autorů“ bude vrcholem celého ročníku. Orchestr BERG provede díla mladší generace současných českých skladatelů Petra Wajsara, Františka Chaloupky a Matouše Hejla. Na závěr zazní skladba Jóga Tomáše Reindla, do níž jsou zakomponováni i cvičící jogíni a recitace v podání Petra Kubese.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.