Olli Mustonen a Marcelo Lehninger vystoupí na adventním koncertu PKF – Prague Philharmonia

Těsně před Vánocemi, 22. prosince, odehraje PKF — Prague Philharmonia další ze svých orchestrálních abonentních koncertů. Pod taktovkou brazilského dirigenta Marcela Lehningera zazní v Rudolfinu díla Ludwiga van Beethovena. Finský klavírista Olli Mustonen se ujme Koncertu pro klavír a orchestr č. 3 Bohuslava Martinů.

Miluji jeho hudbu, je tak originální!“ říká o Bohuslavu Martinů Olli Mustonen, klavírista, dirigent a skladatel, který je sólistou předvánočního koncertu. „Martinů napsal obrovské množství skladeb. Nemusíte je všechny znát, když ale posloucháte rádio, poznáte během deseti sekund, že hrají Martinů. Jeho harmonický jazyk a používání rytmů jsou velmi osobité, nádhera!“ vyznává se Mustonen.

Marcelo Lehninger, foto Terry Johnston

Rodák z Helsinek Olli Mustonen za svou kariéru vystoupil s Berlínskou filharmonií, Newyorskou či Petrohradskou filharmonií, pod taktovkou Jurije Těmirkanova, Esy-Pekky Salonena či Valerije Gergieva. V roce 1999 premiéroval s Losangelskou filharmonií Koncert pro klavír č. 5 Rodiona Ščedrina. Mustonen je držitelem Hindemithovy ceny města Hanau, kterou dostali například i Paavo Järvi nebo Daniel Barenboim. 

Klavírní koncert č. 3 má v sobě mnoho tajemství, temnoty, ale stejně jako spousta další Martinů hudby i hodně radosti, energie a něco neuvěřitelně povznášejícího a hlubokého. Jde o skladbu velmi náročnou pro orchestr a bude hezké zahrát si ji s lidmi, kteří hudebnímu jazyku Martinů rozumí a je pro ně něčím přirozeným. Moc se na to těším,“ dodává klavírista.

Vedle koncertu Bohuslava Martinů zazní na koncertě dvě skladby Ludwiga van Beethovena: předehra ke Goethově tragédii Egmont a Symfonie č. 3 Es dur „Eroica“. 22. prosince zazní tato díla pod vedením Marcela Lehningera, hudebního ředitele orchestru Grand Rapids Symphony, který má na kontě spolupráce s Boston Symphony Orchestra či Rochester Philharmonic.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější