Než řeknete ano. Berg a Spitfire Company uvedou zrcadlové Constellations

Na konci listopadu uvede Orchestr BERG společně s mezinárodně uznávanou Spitfire Company v Divadle Ponec premiéru nového představení CONSTELLATIONS I. Before I Say Yes. Speciálně pro tuto příležitost vznikla hudba Michala Nejtka. Publikum se může těšit na zamyšlení nad tím, po čem touží nebo může toužit v nejrůznějších životních momentech.

Ve spolupráci Orchestru BERG, umělecké skupiny zahrnující fyzické, experimentální a taneční divadlo Spitfire Company, Divadla Ponec a drážďanského Hellerau, evropského centra pro současné umění, vzniklo představení, které se v českém kontextu vymyká běžným zvyklostem. „Představení jsme začali plánovat už před třemi lety a díky tomu jsme mu mohli věnovat zvláštní péči,“ říká Peter Vrábel, umělecký šéf Orchestru BERG. Představení doprovodí originální hudba Michala Nejtka v živém provedení hudebníků, kteří jsou integrální součástí dění na scéně. Klasickým hudebním nástrojům nastavuje zrcadlo živě vznikající elektronický remix.

Hudebníci i tanečníci se pohybují na zrcadlové scéně pod pronikavým pohledem skutečného a stále přítomného oka, které sleduje jejich touhu po štěstí, smrti, erotickém zažehnutí, spánku i absolutnu. Umělecký šéf Spitfire Company a režisér Petr Boháč dodává: „Nemohu říci, jestli se jedná o hudební divadlo nebo divadlo taneční, nebo dokonce performativní vizuální umění. Škatulkování mě nezajímá. Chci se díky umění setkat s divákem a všemi dostupnými prostředky v něm vyprovokovat touhu.“ Publikum se do světa touhy ponoří ještě před oficiálním začátkem představení, kdy bude možné si zblízka prohlédnout výtvarnou instalaci, z níž následně vznikne samotná scéna. V roce 2016 se uskuteční tři premiérová představení, další proběhnou v následujícím roce, v dubnu 2017 se chystá německá premiéra v drážďanském Hellerau – evropském centru pro současné umění.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější